Minister Krajčí oznámil nové opatrenia, pre koronavírus sa rozšíril zoznam červených aj oranžových regiónov (video)

KRAJČÍ: Aktuálne informácie ohľadom COVID 19
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 11. septembra 16:49

Situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom je horšia ako pred týždňom. Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej konferencii, na ktorej informovali o výsledkoch rokovania pandemickej komisie vlády.

Viac o téme: Koronavírus

Počty infikovaných podľa neho prudko rastú a druhú vlnu spúšťajú najmä sociálne kontakty mladých ľudí. „S najväčšiu pravdepodobnosťou, ak niečo neurobíme s trendom rastu infikovaných, budú rásť aj hospitalizácie a pribúdať úmrtia,“ varoval.

Červené a oranžové regióny

Za posledných sedem dní u nás pribudlo až 952 prípadov ochorenia COVID-19 (štvrtok – 186, treda – 178, utorok – 161, pondelok – 91, nedeľa – 22, sobota – 88, piatok – 226).

Infektológ a odborník ministerstva zdravotníctva Pavol Jarčuška však povedal, že nekontrolovateľné komunitné šírenie na Slovensku zatiaľ nie je.

Minister tiež priblížil, že medzi červené regióny na Slovensku sa už zaradila celá Bratislava, teda mestské časti I až V, Nitra, Tvrdošín, Stará Ľubovňa a Michalovce. „Situácia, najmä v Bratislavskom kraji je kritická,“ upozornil Krajčí.

Oranžové sú aktuálne okresy Senec, Pezinok, Malacky, Liptovský Mikuláš, Šaľa, Nové Zámky, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Trenčín a Vranov nad Topľou.

Rizikové regióny
Pre koronavírus je deväť okresov červených a 12 oranžových. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Nové obmedzenia

Od 16. septembra pandemická komisia zakazuje usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, teda hoteloch. Výnimky však budú platiť pre svadby a kary.

Pre účasť na športových kempoch bude potrebný negatívny test nie starší ako 96 hodín, zúčastniť sa ich budú môcť len osoby, ktoré neprejavujú príznaky respiračného ochorenia. Počas konania športového kempu budú musieť zároveň osoby v ňom dodržiavať spoločnú izoláciu.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Od 1. októbra komisia obmedzuje svadby na 30 osôb na celom území krajiny. V zelených okresoch budú povolené exteriérové hromadné podujatia do maximálne 200 osôb a interiérové hromadné podujatia maximálne do 100 osôb. V oranžových a červených okresoch budú povolené exteriérové hromadné podujatia na maximálne 100 osôb a interiérové hromadné podujatia na maximálne 50 osôb.

Krajčí tiež informoval, že sa predlžuje povinnosť nosiť rúška aj v triedach na školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách do konca septembra. V školách na prvom stupni je nosenie rúšok vysoko odporúčané.

V oranžových a červených okresoch odporúča pandemická komisia aj opatrenia pre seniorov. Navrhuje zakázať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti, neodporúča organizovať rodinné oslavy a apeluje tiež na očkovanie proti pneumokokom a chrípke.

Medzi rizikovými krajinami aj Česko

Pandemická komisia vlády navrhne v pondelok Ústrednému krízovému štábu aj uzatvorenie hraníc s Ukrajinou. Českú republiku zároveň navrhne zaradiť medzi rizikové krajiny.

Ako krajiny s nepriaznivou prognózou vníma pandemická komisia Rakúsko a Maďarsko. „Naši susedia sú viac premorení ako my, teda s výnimkou Bratislavského kraja,“ povedal Krajčí. Ako dodal, spomedzi našich susedov je klesajúci trend nákazy len v Poľsku.

Medzi menej rizikové krajiny navrhuje pandemická komisia zaradiť Švédsko, Bulharsko a Kanadu. Šéf rezortu zdravotníctva opäť apeloval na ľudí, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné.

Koronavírus, semafor
Semafór červených, oranžových a zelených krajín. Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zoznam rizikových regiónov:

Rakúsko: Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg

Česko: Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Kralovehradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Plzenský kraj

Maďarsko: Budapešť, Fejér, HajdúBihar, Pest

Poľsko: Malopoľské vojvodstvo

Slovensko: Bratislavský kraj

Bulharsko: Blagoevgrad, Dobrich, Smolyan

Taliansko: Campania, Liguria, Sardínia, Trento

Spojené kráľovstvo:
* Anglicko: North East, North West, West Midlands, Yorkshire and the Humber
* Severné Írsko
* Škótsko: Greater Glasgow And Clyde
* Wales: Aneurin Bevan, Cwm Taf

Írsko: Dublin, Mid-West

Švédsko: Hallands Lan

Dánsko: Hovedstaden

Estónsko: Ida-Viru Maakond, Võru Maakond

Litva: Tauragės Apskritis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPandemická komisia vlády SR