Aktualizované: Prezident Kiska zatiaľ neprijal demisiu ministra Lajčáka

Andrej Kiska, Miroslav Lajčák
Zľava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a prezident SR Andrej Kiska počas stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 4. december 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 4. decembra 15:59

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v utorok prijal ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a mali spolu vyše polhodinový rozhovor.

Kiska vo vyhlásení uviedol, že zatiaľ Lajčákovu demisiu neprijme a počká na stredajšie rozhodnutie vlády o konferencii v Maroku. Prezident doplnil, že po rozhodnutí vlády o slovenskej účasti, či neúčasti na rokovaniach v Maroku prijme premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) s Lajčákom.

Kiska je s prácou Lajčáka spokojný a podľa jeho názoru by nebolo pre Slovensko dobré, ak by sme prišli o ministra a diplomata svetového formátu. Kiska zopakoval svoj postoj, že Slovensko by malo poslať do Maroka svojho zástupcu, ktorý by tlmočil uznesenie Národnej rady SR.

Prezident hovorí o divadle

Prezident v utorok tiež pred novinármi povedal, že to, čo sa dialo v posledných dňoch, v súvislosti s účasťou Slovenska v Marakeši, považuje za divadlo, ktoré poškodilo záujmy krajiny. Podľa prezidenta by bolo dobré, aby politici všetci spolu rozhodovali o dôležitých otázkach krajiny.

Ekonomika Slovenska je podľa Kisku závislá na zahraničných vzťahoch a jej občania pracujú v zahraničí. „Účasť na rokovaniach je spôsob, ako obhajovať záujmy ľudí. Ako si budovať rešpekt u našich partnerov,“ vyhlásil prezident. „Rozumiem rozčarovaniu Miroslava Lajčáka,“ ukončil prezident Kiska.

Demisiu oznámil Lajčák vo štvrtok

Lajčák oznámil podanie demisie vo štvrtok a v piatok ju oficiálne aj podal. Rozhodol sa po tom, ako Národná rada SR prijala vo štvrtok uznesenie o nesúhlase s globálnym kompaktom Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii.

V pondelok Lajčák hovoril aj s premiérom Pellegrinim, ktorý v stanovisku uviedol, že požiadal Kisku, aby ministrovu demisiu neprijal.

Predseda vlády v utorňajšom stanovisku uviedol, že s Lajčákom, ako aj s Kiskom, sa stretne po stredajšom rokovaní vlády. „Po tomto stretnutí budú informovať verejnosť a médiá,“ povedala novinárom Patrícia Macíková z tlačového odboru Úradu vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRVláda SR