Minister Lajčák diskutoval v Luxemburgu o migrácii a vyzval na rokovania o Západnom Balkáne

Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák v príhovore počas otvorenia 13. ročníka medzinárodného bezpečnostného fóra Globsec 2018. Bratislava, 17. máj 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v pondelok na pravidelnom zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu vyzval ministrov EÚ na rokovania o Západnom Balkáne.

Vonkajšie aspekty migrácie

Ako ďalej agentúru SITA informovali z ministerstva zahraničných vecí, na zasadnutí šéfovia európskych diplomacií zároveň diskutovali o vonkajších aspektoch migrácie aj v nadväznosti na neformálny summit hláv štátov a vlád v Salzburgu v septembri tohto roku.

Lajčák v tejto súvislosti podčiarkol dôležitosť implementácie záverov júnovej Európskej rady, pričom dodal, že aj FAC má v tom svoju úlohu. Poukázal na dôležitosť spolupráce medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov (OSN) pre migráciu (UNHCR) pri príprave nových nástrojov, akými sú vyloďovacie platformy. Zároveň apeloval na podporu Globálneho kompaktu pre migráciu, ktorý bol odsúhlasený na pôde Valného zhromaždenia OSN.

Podpora vyslanca Ghassana Salamého

Partneri diskutovali aj o príprave konferencie k Líbyi, zhodli sa na potrebe jasnej a silnej podpory úsilia osobitného vyslanca OSN pre Líbyu Ghassana Salamého, debatovali aj o možnej aktívnejšej úlohe EÚ pri riešení vnútropolitickej situácie vo Venezuele či prijali politické závery k situácii v Stredoafrickej republike, v ktorých sa stanovujú rámce pre posilnené angažovanie sa únie priamo v teréne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov