Minister Lajčák má obavy z možnej nízkej volebnej účasti na voľbách do europarlamentu

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák  priznal obavy z možnej nízkej volebnej účasti na nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré budú v máji 2019.

Slovensko je v súvislosti s voľbami do EP známe najnižšou volebnou účasťou, ktorá v roku 2014 bola 13 percent. Ako povedal na spojenom Zahraničnom výbore NR SR a Výbore NR SR pre európske záležitosti, zatiaľ nerobíme nič preto, aby bola o rok účasť vyššia.

„Je to vizitka nás všetkých – ústavných činiteľov, aj vás poslancov,“ povedal Lajčák na otázku Martina Klusa (SaS), ktorý zároveň ocenil, že rezort diplomacie organizuje Konvent o EÚ. „My robíme, čo môžeme, ale ministerstvo zahraničných vecí naozaj nemôže garantovať volebnú účasť,“ povedal Lajčák.

Lajčák súhlasí s Klusom, že Slovensko by mohlo byť menej reštriktívne, pokiaľ ide o voľby zo zahraničia. Klus podotkol, že v Európe je pomerne bežná možnosť voliť na veľvyslanectvách. Šéf rezortu diplomacie zároveň potvrdil, že veľmi rád predostrie ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi možnosti, aké sú. „Tu sa nemôžeme deliť na koalíciu a opozíciu. Slovensko profituje z EÚ, musíme ukázať svoj charakter aj v tom, koľko ľudí príde k voľbám,“ dodal Lajčák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KlusMiroslav Lajčák