Minister Lajčák predstavil v Indii priority zasadnutia OSN a vzájomnú spoluprácu so Slovenskom

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) – V kontexte nadchádzajúceho prevzatia funkcie predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) navštívil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v nedeľu 27. augusta a v pondelok 28. augusta Indiu.

Migrácia, ľudské práva a terorizmus

Návšteva sa konala na pozvanie indickej strany a šéfa slovenskej diplomacie prijal premiér Narendra Modi. Stretol sa tiež s rezortnou partnerkou Sushmou Swaraj a so štátnym ministrom zahraničných vecí M. J. Akbarom. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Na stretnutí s premiérom Miroslav Lajčák predstavil svoje priority pre nadchádzajúce zasadnutie VZ OSN, zamerané na zlepšovanie života ľudí, predchádzanie konfliktom, riešenie migrácie, agendu ľudských práv, presadzovanie cieľov udržateľného rozvoja a boja proti klimatickým zmenám.

Partneri diskutovali aj o otázkach boja proti terorizmu, chudobe, o potrebe vzdelávania najmä mladých ľudí, ako aj o úlohe regionálnych organizácií v medzinárodnom systéme.

Zbližovanie pozícií s Európskou úniou

Na slovensko-indické vzťahy sa sústredilo rokovanie ministra Lajčáka so štátnym ministrom zahraničných vecí Indie. Hovorili o perspektívach vzájomnej spolupráce medzi SR a Indiou v kontexte EÚ, a tiež o multilaterálnej diplomacii. Lajčák podporil zbližovanie pozícií v rámci strategického partnerstva EÚ – India.

Nad rámec oficiálnych podujatí Miroslav Lajčák navštívil regionálne zastúpenie OSN v Dillí, ktoré vedie rezidentný koordinátor Jurij Afanasiev. Minister sa tu zoznámil s prácou jednotlivých agentúr OSN v Indii.

Na pozvanie veľvyslanca Hardeepa S. Puriho, predsedu Výskumného informačného systému pre rozvojové krajiny (RIS), sa Miroslav Lajčák stretol s poprednými indickými odborníkmi na témy OSN, s ktorými hovoril o fungovaní OSN a načrtol možnosti ďalšieho zlepšovania chodu tejto svetovej organizácie, dodáva sa v tlačovej správe slovenský rezort diplomacie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov