Minister Lajčák rokoval s predsedami Valného zhromaždenia OSN

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák
Foto: SITA/Branislav Bibel

Zdieľanie nadobudnutých skúseností a posilnenie úlohy Valného zhromaždenia (VZ) ako základného stavebného kameňa multilateralizmu boli témy, o ktorých hovoril minister zahraničia Miroslav Lajčák s partnermi v New Yorku.

Šéf slovenskej diplomacie totiž rokoval s predsedníčkou aktuálneho 73. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Maríou Fernandou Espinosou Garcés, so zvoleným predsedom nastávajúceho 74. zasadnutia VZ OSN Tijjanom Muhammadom-Bandem, ako aj s ďalšími jeho dvoma bývalými predsedami – Josephom Deissom a Petrom Thomsonom.

Cieľom bolo odovzdať skúsenosti

Hlavným cieľom stredajšieho stretnutia bolo odovzdať skúsenosti novozvolenému predsedovi Tijjanovi Muhammadovi-Bandemu a pomôcť mu tak v jeho príprave na zodpovedné vykonávanie funkcie, ktorej sa ujme o dva mesiace. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Partneri diskutovali aj o posilnení inštitucionálnej pamäte úradu predsedu Valného zhromaždenia, o zabezpečení efektívneho odovzdávania úradu, ako aj o koordinácii tohto úradu s hlavnými orgánmi OSN. Lajčák zdôraznil potrebu čo najužšieho zosúladenia vlastných priorít s mandátom predsedu.

Informovanie o fungovaní úradu

Implementácia vlastných priorít napĺňaním určeného mandátu je najefektívnejší spôsob realizácie svojich cieľov a vízii,“ uviedol minister zahraničia a predseda predchádzajúceho 72. VZ OSN. Partneri sa venovali taktiež otázkam transparentnosti, zodpovednosti a financovania.

Minister Lajčák v tejto súvislosti upozornil na potrebu proaktívneho prístupu v informovaní verejnosti o fungovaní úradu a zmysluplného dialógu so všetkými aktérmi.

Išlo v poradí o druhé pozvanie pre ministra Lajčáka v pozícii bývalého predsedu Valného zhromaždenia OSN od Maríe Fernandy Espinosy Garcés. To prvé sa konalo vo februári tohto roku a zišla sa na ňom skupina viacerých bývalých predsedov VZ OSN, aby diskutovala o zefektívnení práce úradu, ktorí zastávali, uviedol rezort zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joseph DeissMaría Fernanda Espinosa GarcésMiroslav LajčákPeter ThomsonTijjan Muhammad-Bande
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROSN Organizácia Spojených národov