Minister Maďarič by rád dobehol dlh voči kultúre

Robert fico
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
Fico
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Treba dobehnúť dlh, ktorý máme voči kultúre, zhodli sa na tom premiér Robert Fico a minister kultúry Marek Maďarič.

Ako povedal predseda vlády Robert Fico na brífingu po uvedení Mareka Maďariča do funkcie ministra kultúry a Ivana Sečíka na post štátneho tajomníka rezortu, víta rozhodnutie vedenia Ministerstva kultúry (MK) SR posunúť kultúru vyššie napriek času krízy.

V tomto smere podporí návrh na vytvorenie Rady vlády pre kultúru, ktorý bude aj v Programovom vyhlásení vlády.

Rada vlády pre kultúru by sa mala stať platformou na komunikáciu štátu a kultúrnej obce, no aj s ostatnými rezortmi, napríklad školstva alebo práce a sociálnych vecí.

Fico očakáva, že sa stane orgánom, kde budú môcť reprezentanti kultúry komunikovať s ministrom kultúry a budú sa môcť odborne vyjadrovať k rôznym zámerom, návrhom, pričom predpokladá, že sa v rade budú môcť pripravovať aj návrhy zákonov.

„Budem veľmi rád, ak sa vytvoria všetky predpoklady na prácu tejto Rady vlády pre kultúru na Úrade vlády SR. Tam na to budú možnosti, pretože napríklad máme záujem Úrad splnomocnenca pre rómsku komunitu presunúť z Bratislavy na východné Slovensko,“ konštatoval Robert Fico.

Nadviažu aj na Krajcera

Premiér verí v pokračovanie zámerov MK SR z rokov 2006 až 2010, keď rezort viedol Maďarič, ale aj zámerov exministra Daniela Krajcera. „Boli aj rozhodnutia za posledných mesiacov, ktoré stoja za to, aby sme sa na ne pozreli. Myslím, v pozitívnom slova zmysle, a tam, kde to bude možné, aj na ne nadviazali“.

Ako doplnil nový minister kultúry Marek Maďarič, dobrým príkladom je rozpracovaná stratégia kultúrnej politiky. Ako povedal Maďarič 12. apríla na svojej prvej tlačovej besede na poste ministra, na ministerstve našiel k stratégii „celkom slušný materiál“ a ministerstvo v ňom bude pokračovať, keďže vznikol na širšom fóre.

Úrad vlády chce podporovať obecné knižnice

Knižnica
Foto: SITA/Marián Angelovič

Obecné knižnice by mali získať šancu na obnovu.

„Rovnako ako v rokoch 2006 – 2010 by som bol veľmi rád, keby úrad vlády mohol prispieť niektorému z rezortov celoplošnými projektmi. Tentokrát by som veľmi rád ponúkol spoluprácu rezortu kultúry a uvažujeme o projekte obnovy obecných knižníc,“ konštatoval v podelok premiér Robert Fico na tlačovej besede na ministerstve kultúry. Ministra kultúry Mareka Maďariča požiadal o projekt na tento účel.

Podľa premiéra by každá obec mohla požiadať úrad vlády o finančný príspevok na obnovu obecnej knižnice.

„Nešlo by iba o štandardné rekonštrukčné práce na obecnej knižnici, ale išlo by predovšetkým o nákup knižničného fondu, kde by sme asi, pochopiteľne, uprednostňovali slovenských autorov, čím by sa tento fond v obecných knižniciach významne obohatil,“ povedal predseda vlády Robert Fico na brífingu po uvedení do funkcie ministra kultúry Mareka Maďariča a štátneho tajomníka rezortu Ivana Sečíka.

Príspevok by sa mohol poskytovať i na informatizáciu knižníc v obciach, kde doteraz nie je verejne prístupné miesto s prístupom na internet. Ročne by chceli takto pomôcť 200 až 300 obciam, dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek MaďaričRobert Fico
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR