Aktualizované: Minister Maďarič doniesol prezidentovi Kiskovi svoju abdikáciu

MAĎARIČ: Podanie demisie prezidentovi SR
Slovenský prezident Andrej Kiska a odstupujúci minister kultúry Marek Maďarič. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 5. marca 15:47

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) doručil do rúk prezidenta SR Andreja Kisku abdikačný list. Prezident prijal odchádzajúceho ministra kultúry v pondelok o 14:00 v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Dnes mi bola doručená žiadosť o demisiu pána ministra kultúry. V stredu demisiu prijmem a poverím pána Petra Pellegriniho dočasným riadením ministerstva kultúry, toto tak urobím po dohode s vládou Slovenskej republiky,“ povedal po prijatí Maďariča vo vyhlásení pre médií prezident Kiska. Maďaričovu prácu a aj rozhodnutie podať demisiu si podľa vlastných slov cení. „Veľmi som ocenil jeho politické gesto. Myslím si, že mnohí iní by si mohli brať z neho v tomto smere príklad,“ povedal ďalej prezident. Kiska Maďaričovi poďakoval v mene mnohých pracovníkov kultúry, s ktorými sa ako prezident stretol, a ktorí si cenili ministrovu prácu.

Ministerstvo dočasne prevezme Pellegrini

Doručenie demisie prezidentovi následne médiám potvrdil odchádzajúci šéf rezortu kultúry Maďarič. Ako dodal, na dôvodoch jeho demisie sa nič nezmenilo. „Zatiaľ teda vieme to, že dočasne prevezme rezort kultúry podpredseda vlády Peter Pellegrini. Určite, pokiaľ bude mať záujem, tak mu veci odovzdám,“ konštatoval pre médiá Maďarič.

Pellegrinimu je pripravený poradiť a verí, že „či on, alebo niekto, kto bude dlhšie na pozícii ministra kultúry, bude pozitívne veci, ktoré sa tam robili a robia, ďalej rozvíjať„. Poďakoval zároveň „všetkým skvelým ľuďom“ na ministerstve kultúry aj v rezortných inštitúciách, od ktorých sa, ako tvrdí, za roky veľa naučil a pozitívne veci v rezorte su predovšetkým ich zásluhou.

Ako dodal, „kultúra je, a zrejme ešte aj bude, na Slovensku takou popoluškou, ktorá je trochu podceňovaná a je niekde dávaná do kúta, ale nakoniec, keď na to príde, práve kultúra zažiari tým najkrajším svetlom. Takže mne bolo cťou byť ministrom kultúry,“ dodal Marek Maďarič.

Demisiu oznámil v stredu 28. februára

Minister kultúry Marek Maďarič oznámil na tlačovej besede v stredu 28. februára, že podáva demisiu. Informoval, že svoje rozhodnutie najskôr v ten deň ráno oznámil premiérovi a predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a že v pondelok demisiu doručí prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.

Maďarič tvrdí, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobné rozhodnutie, ako minister kultúry sa nevie ľudsky vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia bol zavraždený novinár.

Maďarič to povedal v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pred neho ako ministra kultúry vražda novinára stavia vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. „Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra,“ dodal.

Ostane členom strany Smer-SD

Absolvent filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení Marek Maďarič (1966) bol ministrom kultúry vo všetkých vládach Smeru, a to v rokoch 2006 až 2010 v koaličnej vláde Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS, v rokoch 2012 až 2016 v jednofarebnej vláde Smeru-SD a šéfom rezortu kultúry sa opätovne stal v koaličnej vláde Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Podarí sa objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej?

Spomedzi ministrov kultúry v ére samostatnej SR tak najdlhšie viedol rezort, spolu 10 rokov. Po odchode z vlády ostane členom Smeru a bude si uplatňovať svoj poslanecký mandát . V roku 2016 bol zvolený za poslanca NR SR, v národnej rade je jeho náhradníčkou Mária Janíková.

Maďarič tvrdí, že ako poslanec parlamentu sa bude riadiť svojím vedomím a svedomím. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa Maďarič na decembrovom sneme Smeru vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD a zostal radovým členom strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMarek MaďaričPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD