Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti.
Zľava: Herec Ladislav Chudík a kameraman Ladislav Kraus počas odovzdávania cien ministra kultúry SR za rok 2013. Bratislava, 21. máj 2014 Foto: SITA/Ján Slovák
21. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Minister Maďarič ocenil jubilanta Chudíka a ďalšie osobnosti

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Celoživotný prínos jubilujúceho herca Ladislava Chudíka (27. máj 1924, Hronec) a tvorbu ďalších ôsmich osobností z rôznych oblastí umeleckej tvorby stredu ocenil minister kultúry Marek Maďarič.

Šéf rezortu kultúry na dnešnom slávnostnom odovzdávaní Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013 udelil aj Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí. Získal ju Bratislavský chlapčenský zbor.

Bez fungujúcej ekonomiky by neboli zdroje na kultúru. Na druhej strane, ak je kultúra dostatočne rozvinutá a podporovaná, je tým najúčinnejším zdrojom rozvoja spoločnosti, povedal minister Maďarič na dnešnom slávnostnom udeľovaní cien vo Dvorane bratislavského sídla ministerstva kultúry.

Obrazom: Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti

Cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia si odniesol herec Ladislav Chudík. Uznávaný herec a jubilant sa laureátom stal za mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového a rozhlasového herectva a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

“Je to radosť, až na plač, pretože je to už hlboko v človeku, čo urobil a hovorí si – no vidíš, kamarát, našli ťa, pochválili a urobili ti radosť,” povedal pre médiá po udelení ministerskej ceny Ladislav Chudík. Jubilujúci herec veľmi ďakuje, pretože ako konštatoval: “Hral som 70 rokov v divadle, ja som urobil takú cestičku, ktorá sa oplatí sledovať”. Chudík ďakuje každému, kto miluje divadlo, ďakuje tým, ktorí chodia do divadla, podporujú filmovú alebo divadelnú kultúru.

Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby sa stal prozaik Ivan Kolenič. Ocenenie získal za originálny, novátorský a výnimočný prínos v slovenskej literatúre s prihliadnutím na najnovšiu knihu próz, miniepos Morálne pohodlie.

Operný spevák Peter Mikuláš si z rúk ministra kultúry odniesol cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca. Umelec ocenenie získal za stvárnenie postavy Henricha v inscenácii opery Richarda Wagnera Lohengrin na scéne Slovenského národného divadla s prihliadnutím na doterajšie výnimočné umelecké výsledky v oblasti slovenského operného a koncertného umenia doma a v zahraničí.

Za realizáciu kompletu nahrávok slovenskej husľovej tvorby a za vynikajúce umelecké interpretačné výkony a dramaturgicky objavnú koncertnú činnosť si cenu za výnimočný prínos v oblasti hudby odniesol huslista Milan Paľa.

Minister Maďarič ocenil Chudíka a ďalšie slovenské osobnosti.
Foto: SITA/Ján Slovák

Historička umenia a kurátorka Eva Ľuptáková získala cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Minister tak ocenil jej odbornú a organizačnú prácu v oblasti výtvarného umenia s medzinárodným rozmerom a s prihliadnutím na dramaturgiu výstav v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Laureátkami ceny za výnimočný prínos v oblasti audiovízie sa stali Ivana Laučíková, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová. Trojica režisérok získala ocenenie za kontinuálnu tvorivú a producentskú činnosť s dôrazom na vytvorenie viacerých umelecky náročných, štýlovo výnimočných a medzinárodne oceňovaných animovaných diel.

Za dlhoročný osobnostný tvorivý prínos k rozvoju obrazovej štylizácie a vizuálneho umenia v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe si cenu ministra kultúry odniesol i kameraman Ladislav Kraus.

Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí získal Bratislavský chlapčenský zbor. Minister kultúry Marek Maďarič tak ocenil dlhoročnú umeleckú činnosť speváckeho zboru a úspešnú reprezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky Magdalény Rovňákovej.

Cena ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia

je podľa jej štatútu ocenenie, ktoré udeľuje minister fyzickým osobám – jednotlivcom alebo kolektívom, napríklad umeleckému súboru ako aj právnickým osobám, napríklad umeleckej inštitúcii.

Ceny sú ohodnotením výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predošlý kalendárny rok alebo sa udeľujú za dlhodobý, alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach profesionálneho umenia. Minister môže udeliť aj cenu in memoriam.

Návrh na udelenie ceny predkladajú ministrovi odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministra.

Ministerstvo kultúry oslovilo v novembri 2013 listom 66 subjektov (divadlá, galérie, hudobné inštitúcie, umelecké organizácie, združenia, spolky a pod.), aby predložili svoje návrhy na Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013.

Výzva bola zverejnená aj na webstránke ministerstva. Za rok 2012 vlani udelili ceny ministra kultúry za umenie: Ondrejovi Sliackemu, Vladimírovi Štefkovi, Milanovi Dobešovi, Štefanovi Vraštiakovi a Daliborovi Jenisovi. Viac možno nájsť na http://www.culture.gov.sk/cena-ministra-kultury-sr-29c.html.

MS v hokeji sutaze
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Štát chce obnoviť Štúrovo múzeum, na opravy pôjdu státisíce Poslanci chcú doplniť právnu úpravu pre hudobníkov

Témy

Diskusia

perfektný výkon podal aj vo filme Kapitán Dabač. Tento film považujem za najlepší slovenský vojnový film.Veľa zdravia majstre. pravyklasik Pan herec a zil za socializmu a viete čo komunisti urob.ludom čo len slovom boli proti socializmu.Keby niečo povedal tak by ho zničili a nemohol by hrat a skončil by ako spevačka Kubišova ,upadol by do zabudnutia a to by... neboj blavaci budu mat aj kastratov,ved tich prisposobivych este maju aj rozdavanie,vsak su svetovy? protestsong … nič nového pod slnkom, Slovensko sa ako takmer v každej ankete a pri udeľovaní cien na pôde metropoly scvrkáva len na BA... aj tentoraz je tam Ľuptáková len aby sa nepovedalo a aby sa zalepili oči... ako sa vlastne... sudruh Chudik,teraz uz pan si to zasluzi,ved bol aj hrdina socialistickej prace,zda sa mi ze aj nar.umelec.No,umelec kazdym colom,vzdy sa vie prisposobit,ale takych je viac.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Autolike.sk

NAJKY.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...