Online: Minister Miroslav Lajčák sa rozhodol podať demisiu (aktualizované)

Miroslav Lajčák
Minister zahraničia Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 28. novembra 21:00

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa v nadväznosti na štvrtkové prijatie uznesenia NR SR o Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii rozhodol podať demisiu.

Detaily k tomuto kroku zverejní ministerstvo zahraničia až po jeho rozhovore s predsedom vlády Petrom Pellegrinim a prezidentom Andrejom Kiskom.

Reakcie na Lajčákovo rozhodnutie podať demisiu

  • online (minúta po minúte)

21:00 Ďakujeme za pozornosť, textový online prenos sme ukončili.

20:16 Miroslav Lajčák nesie spoluzodpovednosť za protiutečeneckú hystériu, ktorú v rokoch 2015 a 2016 ako jedna z tvárí Smeru pomáhal šíriť Ficovi a Kaliňákovi. Dnes tejto hystérii padol za obeť aj on sám. Zožal, čo sám pomáhal zasiať, píše v stanovisku predseda OKS Ondrej Dostál.

Podľa Občianskej konzervatívnej strany je však zlou správou pre Slovensko, že minister Lajčák podal demisiu ako dôsledok schválenia pomýleného uznesenia proti Globálnemu rámcu OSN o migrácii. Je znepokojujúce, že toto uznesenie v NR SR odsúhlasila ústavnou väčšinou koalícia SNS, SMER-SD, KOTLEBA – ĽSNS a SME RODINA.

Je dôvod sa obávať, že zmena na poste ministra zahraničných vecí môže znamenať ešte výraznejší odklon od prozápadného smerovania Slovenskej republiky a ešte väčší priestor pre nezodpovedné zahraničnopolitické úlety predsedu SNS Andreja Danka a pre čoraz zradikalizovanejšieho predsedu SMER-SD Roberta Fica.

20:02 Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) potešila správa, že minister zahraničia Miroslav Lajčák sa rozhodol podať demisiu. Takýto človek nemá podľa ĽSNS vo vláde SR čo robiť. Vo vyhlásení to uviedol podpredseda strany Milan Uhrík. „Za posledných desať dní sme žiadali najmä dve veci. Aby vláda nesúhlasila s marakéšskou zmluvou o podpore imigrácie a aby odvolala ministra Lajčáka, pre ktorého sú záujmy cudzincov evidentne prednejšie ako záujmy Slovákov. Dokonca tak, že je pre nich ochotný obetovať pozíciu ministra,“ uzavrel Uhrík.

19:47 Minister Lajčák podľa poslanca NR SR Jána Podmanického (Smer-SD) povýšil pri Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii svoj osobný názor nad vôľu demokraticky zvoleného parlamentu, navyše v štáte s parlamentnou formou vlády, v ktorej ministri odvodzujú svoju výkonnú moc od parlamentu.

Ako povedal Podmanický pre agentúru SITA, minister Lajčák zbytočne dopredu prejudikoval svoj postoj, ako bude postupovať pri rokovaní parlamentu a tým si zúžil manévrovací priestor. „Hoci ho považujem za špičkového diplomata, v tomto prípade neodhadol situáciu a po schválení postoja NR SR mu nič iné nezostávalo, len splniť to, čo avizoval,“ uviedol Podmanický, ktorý verí, že napriek tejto udalosti vzťahy medzi Smerom a Lajčákom sa nezhoršia. „Budeme naďalej spolupracovať a verím, že využije svoj potenciál v prospech SR,“ konštatoval poslanec.

Podľa Podmanického by bol najlepším kandidátom na túto pozíciu predseda Smeru Robert Fico. „Robert Fico bol trojnásobný premiér, ktorý vždy na úrovni reprezentoval v zahraničí SR. Bol by aj dobrým ministrom zahraničia zastupujúcim záujmy SR. Otázkou je, či on má záujem o túto funkciu,“ dodal Podmanický.

19:36 Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) sa domnieva, že v čase, keď padol konsenzus na zahraničnej politike, by bol odchod Lajčáka s jasným a jednoznančným euroatlantickým ukotvením veľkou stratou pre slovenskú politiku.

19:30 Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík považuje Lajčákovo rozhodnutie za nepochopiteľné. Lajčák podľa neho neopustil vládu, keď sa kradlo, zomrel novinár a jeho snúbenica či keď expremiér Robert Fico brojil proti migrantom šíriac poplašné správy.

„Pán Lajčák odchádza až teraz, keď sa Slovensko nepripojí k migračnému paktu, ktorý je vnútorne protirečivý, prichádza v nevhodný čas, keď Európa čelí masovej migrácii a silnie radikalizmus a extrémizmus. Takže jeho postoj je farizejský a vidíme v ňom len špekuláciu. Navyše pán Lajčák teraz necháva slovenskú zahraničnú politiku napospas SNS a Ficovi, čo pokladáme za nezodpovedné,“ zdôraznil vo vyhlásení Sulík.

19:24 Slovenská národná strana (SNS) verí, že minister Lajčák bude komunikovať o svojom rozhodnutí podať demisiu s premiérom a bude ešte záležať na tom, či ten jeho demisiu prijme. Ako povedal pre agentúru SITA prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, SNS rešpektuje rozhodnutie ministra.

„Avizoval to vopred, že zváži demisiu. SNS nežiadala, aby Lajčák nejakým spôsobom končil vo funkcii. Mali sme požiadavku riešiť, aby SR nebola súčasťou záväzkov, ktoré obsahuje Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Mrzí nás preto jeho rozhodnutie,“ povedal Paška.

19:11 Odchod ministra s jednoznačným euroatlantickým ukotvením a proeurópskymi postojmi z postu šéfa ministerstva zahraničných vecí v čase stanného práva za hranicami Slovenska by podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára nebol najlepším signálom smerom do zahraničia. „Bola by to strata aj pre samotné Slovensko. Dúfam, že rozhodnutie pána Lajčáka nie je definitívne a nemenné a stále existuje racionálny priestor pre rokovanie ministra a premiéra,“ povedal pre agentúru SITA.

19:00 Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie Lajčáka. „Avizoval to. Nejde teda o prekvapenie,“ povedal pre agentúru SITA. Blaha je presvedčený, že Smer-SD bude pri výbere nového ministra hľadať človeka, ktorý rešpektuje zahraničnopolitické sociálnodemokratické hodnoty a bude ich presadzovať. „Fico ich presadzuje,“ povedal na otázku, či by novým ministrom mal byť Fico.

18:46 Prezident Andrej Kiska zatiaľ demisiu žiadneho člena vlády nedostal. V reakcii na rozhodnutie ministra Lajčáka to vo štvrtok vo vyhlásení uviedol Kiskov hovorca Roman Krpelan. Dodal, že keď prezident demisiu člena vlády dostane, bude sa ňou zaoberať. Lajčák sa rozhodol odstúpiť z funkcie po tom, čo parlament odmietol Globálny rámec OSN o migrácii.

18:25 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák ohlásil, že sa rozhodol podať demisiu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert Fico
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRVláda SR