Minister Miškov podľa regulátora začína ‘vidieť červene’

Solárna elektráreň
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Minister hospodárstva Juraj Miškov pri slovách regulačný úrad začína vidieť červene a vzdáva sa okamžite akejkoľvek racionálnej úvahy. Uviedol to v reakcii na piatkovú tlačovú besedu ministra o slnečných elektrárňach hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Miroslav Lupták. “Podľa ministra by bolo zrejme na čase, aby sa úrad bral na zodpovednosť aj za globálne otepľovanie alebo za nárast svetových cien ropy,“ zdôraznil Lupták.

Minister Miškov na piatkovej tlačovej besede obvinil regulačný úrad zo spoluzodpovednosti za solárny boom, aj vďaka ktorému sa zvýšila v tomto roku cena elektriny pre slovenských odberateľov.
Juraj Miškov
Foto: SITA/Nina Bednáriková Foto: SITA/Nina Bednáriková

Podľa ministra regulačný úrad nastavil vysokú výkupnú cenu elektriny vyrobenej zo slnečných elektrární kvôli zopár „vyvoleným“ podnikateľom. „Štát nemal nad tým žiadnu kontrolu. Toto je choré,“ zdôraznil Miškov. “Skôr takýto spôsob myslenia a exhibicionizmu sú choré. Je viac ako isté, že ak by minister mal hoci čo len mizivé indície, nehovoriac o dôkazoch, o korupčnom konaní úradu, neváhal by ani minútu a okamžite by proti úradu konal,“ reagoval Lupták.

Regulačný úrad je presvedčený, že postupoval podľa zákona

Regulačný úrad je presvedčený, že pri nastavovaní výkupných cien elektriny zo solárnych elektrární, postupoval podľa nastaveného zákona o výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov. “Úrad zákony netvorí ani neschvaľuje a zákon predpísal úradu exaktný postup ako určiť ceny za výkup elektriny z fotovoltických elektrární, ktorý bol potom uplatnený v tvorbe ceny presne podľa metodiky Európskej únie,“ konštatoval Lupták.

Slovensko má slnečné elektrárne s výkonom 480 MW

Na Slovensku sú v súčasnosti pripojené slnečné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 480 megawattov. To je viac ako sa očakávalo. “Pre dosiahnutie 24-percentného cieľa vo výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov sa počítalo s celkovým inštalovaným výkonom zo solárnej energie 300 megawattov v roku 2020. Bez zásahu ministerstva hospodárstva by pokračoval enormný nárast výkonov vo fotovoltaike až na 700 megawattov. To by malo negatívny vplyv aj na stabilitu siete,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Miškov. Podľa neho už bol najvyšší čas na ukončenie solárneho boomu na Slovensku.

Solárny boom ukončila novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie

Tá od 1. júla tohto roka radikálne obmedzila podporu pre slnečné elektrárne.
Solárna energia
Foto: SITA/AP

Podľa novely podporu vo forme vyššej výkupnej ceny elektriny dostanú už len slnečné zdroje umiestnené na budovách a s výkonom do 100 kilowattov. Novelou sa tak zastavila podpora slnečných elektrární, ktoré vyrastali na voľných plochách, najmä na poliach južného Slovenska. „Ak by to nestačilo, tak si vieme predstaviť zavedenie podpory len pre slnečné zdroje s výkonom do 30 kilowattov. Budeme situáciu okolo slnečných elektrární pozorne sledovať,“ uviedol v piatok štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Tkáč.

V súčasnosti Štátna energetická inšpekcia začala kontrolu dodržiavania zákona o obnoviteľných zdrojoch energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby v pripojených slnečných elektrárňach, ktoré majú úspešne ukončené funkčné skúšky k 30. júnu tohto roka. Kontroly sú zamerané na dodržiavanie termínu 30. jún tohto roka, ktorý bol posledným dňom, kedy musia byť slnečné elektrárne uvedené do prevádzky. Totiž len plne funkčná slnečná elektráreň môže žiadať od štátu podporu. „Chceme predísť podobným podvodom, aké boli napríklad v Českej republike. Prvé výsledky očakávame v budúcom týždni,“ konštatoval Miškov. Kontrolu slnečných elektrární vyhodnocuje v súčasnosti aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR.

Podpora slnečnej energie bude v tomto roku stáť takmer 117 mil. eur

Regulačný úrad počítal, že podpora slnečnej energie bude stáť slovenských odberateľov elektrickej energie v tomto roku takmer 117 mil. eur. Toľko by mali zaplatiť slovenskí zákazníci v koncových cenách elektriny kvôli povinnosti výkupu elektriny vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. V minulom roku pritom odberatelia elektrickej energie zaplatili na podporu slnka niečo vyše 10 mil. eur. Finančná podpora slnečnej energie by mala podľa regulačného úradu v tomto roku tvoriť približne 50 % z celkových nákladov určených na podporu obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla, pričom vlani to bolo 15 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Miškov
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví