Minister Počiatek podľa KDH zneužil fondy EÚ, platil reklamu

Počiatek
Minister dopravy Ján Počiatek. Foto: SITA/Diana Černáková
Jan figel
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Európska komisia nezaplatí za zverejnenie článku ministerstva dopravy, ktorý pod hlavičkou Operačného programu Doprava minulú stredu publikovalo niekoľko slovenských denníkov.

Rozhodnutie EK agentúre SITA poskytol v písomnom stanovisku hovorca KDH Matej Kováč. V platenom článku sa písalo o integrovaných dopravných systémoch pre Bratislavu a Košice.

Okrem iného v ňom ministerstvo použilo formuláciu, ktorá v negatívnom kontexte spomenula bývalého ministra dopravy Jána Figeľa (KDH). Ten na článok reagoval v liste premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý poslal aj predsedovi Európskej komisie José Manuelovi Barrosovi.

„Súčasťou platenej inzercie bola osobná reklama ministra dopravy Jána Počiatka a citáty od primátorov oboch miest. V texte sa okrem iných informácií objavila aj nepravdivá a zavádzajúca kritika na adresu bývalého ministra dopravy Jána Figeľa,“ píše Kováč.

Poslanec NR SR za KDH Ján Figeľ vidí v inzercii zneužívanie peňazí európskych daňových poplatníkov na politický súboj a osobnú reklamu, ktorá je v priamom rozpore s pravidlami EÚ.

Podľa KDH, hovorkyňa eurokomisára pre regionálnu politiku Johannesa Hahna, Shirin Wheeler, uviedla, že o záležitosti sa chce Európska komisia rozprávať so slovenskými orgánmi.

V článku sa píše, že európske peniaze umožnia využiť zdroje, ktoré boli pôvodne vyčlenené na projekt železničnej trate Predmestie – Bratislava Filiálka.

„Ten nebude realizovaný v súčasnom programovom období pre nedostatočnú pripravenosť, v akej ho zanechal bývalý minister dopravy Ján Figeľ. Štúdia uskutočniteľnosti, vypracovaná na žiadosť EK, vyhodnotila projekt v jeho vtedajšej podobe ako ekonomicky neefektívny a investične náročný,“ píše sa v článku.

Minister dopravy Ján Počiatek však zopakoval, že predmetné články z európskych zdrojov hradené nebudú.

„Platí jednoznačne to, že tie články, ktoré má pán Figeľ na mysli, určite neboli a nie sú platené z eurofondov,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek. Ešte minulý týždeň sa jeho rezort voči vyjadreniam KDH ohradil s tým, že v textoch, ktoré kresťanskí demokrati spomínajú, sú uvedené exaktné fakty, ktoré sa dajú kedykoľvek podložiť relevantnými dokumentmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJán Počiatek