Mayová požiada parlament o schválenie dohody o brexite, dvaja ministri nesúhlasili a odstúpili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová počas príhovoru na Downing Street v Londýne, 14 novembra 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 15. novembra, 13:05

LONDÝN 15. novembra (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že „v národnom záujme“ požiada parlament o schválenie dohody o brexite. Mayová zároveň vo štvrtok vyhlásila, že v otázke brexitu prijala „správne a nie jednoduché rozhodnutia„.

Rezignácie ministrov

Minister pre brexit Dominic Raab však rezignoval na svoju funkciu. Raab uviedol, že „s čistým svedomím nedokážem podporiť podmienky navrhnuté pre našu dohodu s EÚ„. Libra voči doláru klesla o jedno percento na 1,2870 USD/GBP v priebehu niekoľkých minút po tom, ako Raab na Twitteri oznámil svoje rozhodnutie.

Ministra pre brexit nasledovala aj šéfka rezortu práce Esther McVeyová, ktorá uviedla, že dohoda „neuznáva výsledky referenda„, v ktorom Británia odhlasovala odchod z Európskej únie. Svoje funkcie opustili aj námestníčka ministra pre brexit Suella Bravermanová a námestníčka ministra školstva Anne-Marie Trevelyanová.

Toto ich rozhodnutie predstavuje tvrdú ranu pre premiérku Theresu Mayovú, ako aj jej snahy dosiahnuť pretlačenie dohody v parlamente. Krok je tiež povzbudením pre Mayovej rivalov v rámci jej Konzervatívnej strany a už sa otvorene hovorí o možných zmenách na najvyššom poste prostredníctvom hlasovania o dôvere. Pokiaľ by hlasovanie prehrala, musela by svoj post opustiť.

Vládu premiérky Mayovej opustili vo štvrtok tiež štátny tajomník pre Severné Írsko Shailesh Vara a štátna tajomníčka ministerstva pre brexit Suella Bravermanová.

Ústupky Európskej únii

Členovia vlády, ktorí rezignovali, sú rozhodnými stúpencami brexitu a tvrdia, že dohoda medzi Britániou a EÚ neznamená jasné vystúpenie z únie, ktoré si voliči v referende v roku 2016 vybrali.

Britská premiérka v snahe o dosiahnutie dohody urobila niekoľko veľkých ústupkov Európskej únii. Podľa dohody Británia napríklad zostane v colnej únii s EÚ počas prechodného obdobia a potenciálne aj oveľa dlhšie. Dohodu musí schváliť parlament a nie je jasné, či Mayová má podporu dostatočného počtu poslancov, aby zmluvu presadila.

 

 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dominic RaabTheresa Mayová