Minister Richter nie je schopný obhájiť vlastný návrh, OĽaNO kritizuje príspevok pri opatrovaní

NR SR: Návrh vyslovenia nedôvery Jánovi Richterovi
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Hnutie OĽaNO považuje vládou schválený legislatívny návrh zákona, na základe ktorého by sa príspevky pre opatrovateľov zvýšili, za krok späť.

Novela mení zásadnú vec

„Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter nie je schopný obhájiť ani svoje vlastné návrhy a po pripomienkovom konaní mení zásadnú vec. Zľakol sa vlastného návrhu naväzovať výšku príspevkov na minimálnu mzdu a do zákona sa má dostať verzia, ktorá tieto dva príspevky zabetónuje,“ uviedla poslankyňa NR SR za OĽANO Silvia Shahzad.

Upozornila na to, že príspevok na osobnú asistenciu sa má od 1. júla zvýšiť o štyri centy na 2,82 eura na hodinu. „Kedy bude ďalšia vôľa zvyšovať tento príspevok je vo hviezdach, keďže automatické zvyšovanie príspevku sa zo zákona vytratilo. Týmto spôsobom sa pokojne môže stať, že hodinová sadzba osobnej asistencie sa dostane pod úroveň minimálnej mzdy,“ dodala Shahzad.

Pevná suma

Základná suma príspevku pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) by mala od začiatku júla tohto roka stúpnuť o 120,01 eura na 369,36 eura. Ak opatrovateľ poberá niektorú z dôchodkových dávok, suma príspevku na opatrovanie by sa mu mala pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP zvýšiť o 92,19 eura na 184,71 eura.

Príspevky na opatrovanie tak už nemajú byť naviazané na životné minimum, ale majú byť stanovené pevnou sumou s možnosťou ich každoročného zvýšenia nariadením vlády. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý v piatok schválila vláda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterSilvia Shahzad
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti