Minister Richter vyštudoval so sporným bakalárskym titulom

Prvé zasadnutie Ficovej vlády
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter prichádza na rokovanie 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, ktorý je aj generálnym manažérom Smeru, vyštudoval vďaka spornému bakalárskemu diplomu. Tvrdí to portál Sme.sk.

Richter vyštudoval za doktora práv na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB).

Richterov bakalársky titul podpísal vtedajší rektor univerzity Milan Murgaš 19. januára 2002. Ten o päť mesiacov na to vyhlásil, že ide o neakreditovaný študijný odbor, ktorý sa nemôže ukončiť titulom bakalár. Richter ho aj napriek tomu dostal. Získané tituly dnes nevedia vysvetliť okrem Murgaša ani dekani univerzity.

Minister vlády Roberta Fica je však presvedčený, že titul má oprávnene. Pre Sme. sk povedal: „Aké boli pochody, stanoviská rektorátu a dekanátu, mi nie je známe.“ Na otázku novinárov, aká bola jeho téma bakalárskej práce, si nevedel spomenúť.

Denník Sme zistil, že ministrova bakalárska ani diplomová práca nie sú v univerzitnej knižnici UMB, ale priamo na fakulte. Novinárom ich však neukázali.

Bakalársky titul umožnil Richterovi pokračovať na magisterskom stupni. Tam ho prijal už v tom čase jeho stranícky kolega Mojmír Mamojka. Titul magister získal v máji 2007.

Podľa Sme.sk v septembri toho istého roku požiadal o rigoróznu skúšku, mesiac na to získal titul JUDr. Napísal 86-­stranovú prácu o nadobúdaní vlastníckeho práva.

Reakcia Jána Richtera (v redakčne neupravenej podobe)

Rozumiem prirodzenému mediálnemu záujmu o mňa, ako verejnú osobu, teda aj o moje dosiahnuté vzdelanie.

Otázky týkajúce sa akreditácií, schválených termínov skúšobných procesov a zmlúv Univerzity Mateja Bela v danom období atď., však môže presne zodpovedať len samotná univerzita, keďže sa týkajú výhradne jej kompetencií, prípadne zákona.

Verím, že banskobystrická Univerzita Matej Bela a osobitne jej právnická fakulta poskytne prípadným záujemcom z médií všetky informácie dokumentujúce moje bakalárske štúdium, ako aj moje magisterské vzdelanie a rigoróznu skúšku.

Podľa mne známych informácií ja a ďalších 38 poslucháčov, ktorí sme v tom istom období absolvovali bakalársku skúšku, vlastníme diplomy s podpisom vtedajšieho dekana, ako aj rektora Milana Murgaša. Celé svoje štúdium som bral veľmi seriózne a mal som prirodzený záujem absolvovať všetky stupne svojho vyššieho vzdelania v štandardných termínoch.“

Na margo medializovaných nepresností podotýkam, že dátum vystavenia môjho bakalárskeho diplomu je 19.1.2002.

Pozn.: podľa mojich vedomostí musí byť totožný s termínom absolvovania danej štátnej skúšky

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMilan MurgašMojmír Mamojka