Minister spravodlivosti rozumie postupu Michala Kováča

Michal Kováč
Michal Kováč Foto: SITA

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Minister spravodlivosti Tomáš Borec ľudsky chápe bývalého prezidenta Michala Kováča „pokiaľ postupoval tak, ako postupoval„.

Šéf rezortu poznámku vyslovil v súvislosti s postupom exprezidenta Kováča v jeho spore s bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom.

Kováč prednedávnom nepochodil na ústavnom súde so sťažnosťou, ktorú podal voči júnovému rozsudku všeobecného súdu v tomto spore.

Ten ho podľa medializovaných informácií zaviazal k povinnosti zaplatiť Lexovi 3 319 eur a napísať ospravedlnenie za výroky, ktorými podľa súdu urážal a kriminalizoval Lexovu osobu. Lexa podal na Kováča žalobu ešte v roku 1996, keď riadil tajnú službu a Kováč bol prezidentom.

Okrem iného ho zažaloval za výrok: „pracovníci SIS a jej technika sa podieľali na zavlečení môjho syna do Rakúska, pričom bez vedomia riaditeľa tajnej služby by sa takáto akcia nemohla uskutočniť“. Kováčovu ústavnú sťažnosť ÚS SR odmietol ako neprípustnú.

Samotné súdne verdikty v tejto, ale ani žiadnej inej kauze nechce Borec komentovať.

Viac k tomu nechcem nič povedať,“ dodal a zdôraznil, že v systéme trojdelenia moci medzi výkonnou, zákonodarnou a súdnou nesmie výkonná ani zákonodarná zasahovať do tej justičnej tak, že by akýmkoľvek spôsobom komentovala jej rozhodnutia.

Exprezident víta ministrové slová

Tomáš Borec
Foto: SITA/Marián Peiger

Borec poukázal na príklad Veľkej Británie v známej kauze adopcií, ktorý ani britské ministerstvo zahraničných vecí, ani spravodlivosti neboli ochotné akokoľvek komentovať rozhodnutia.

U nás sa to stalo, bohužiaľ, zvykom, že sa komentujú rozhodnutia jednotlivých súdov politikmi. Mne to pripadá veľmi populistické, lacné a rozhodne nie v súlade s demokratickými princípmi, ako by mala fungovať výkonná moc voči súdnej,“ tvrdí Borec.

Bývalý prezident Kováč víta Borecovo stanovisko.

To ukazuje cestu zo slepej uličky, do ktorej sa náš systém dostáva v dôsledku neprimeraných rozhodnutí, ktorými sa potom očierňuje celý systém,“ povedal Kováč pre agentúru SITA.

Takéto verdikty nie sú v súlade s hodnotami, za ktoré sme bojovali, ale naopak podľa jeho názoru ukazujú mieru nespravodlivosti, ktorá je umožnená dnešným správaním niektorých sudcov.

Kováć možno nebude platiť

Rozhodnutie ústavného súdu o odmietnutí sťažnosti zatiaľ nemá na papieri, ale po jeho doručení má v pláne brániť sa aj pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.

Treba obhajovať dobré meno Slovenska, práve takéto niektoré rozhodnutia ho zotierajú,“ dodal.

Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave natoľko pobúrilo prezidenta Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory Josepha M. Burzu, že sa rozhodol zastať Kováča, ktorý je aj čestným členom tejto komory. Pomôže mu pri odvolaní sa na medzinárodný súd v Štrasburgu a v prípade zamietnutia medzinárodným súdom Burza vyplatí plnú sumu, ktorú uložil Michalovi Kováčovi Krajský súd v Bratislave.

Prezident Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory Joseph M. Burza oficiálne vyhlasuje, že uhradí pokutu za bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča vo výške 3 319 eur,“ píše sa v stanovisku Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal KováčTomáš Borec