Minister vyzval lekárov, aby sa nenechali oklamať

Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik odkázal lekárom, aby sa nenechali oklamať, že transformácia nemocníc na akciové spoločnosti zhorší ich situáciu. „Skúsenosti hovoria pravý opak,“ skonštatoval minister na piatkovom brífingu. Podľa neho zdravotnícke zariadenia fungujúce ako akciovky hospodária efektívne a podmienky pre lekárov a pacientov sú v nich lepšie.

Minister chce o tom presvedčiť aj lekárskych odborárov, ktorí organizujú podávanie hromadných výpovedí. Aj takýmto spôsobom chcú zastaviť zmenu právnej formy nemocníc. Minister verejne pozval lekárskych odborárov na návštevu niektorej z nemocníc fungujúcej ako akciová spoločnosť. „Je dôležité, aby lekárski odborári prestali strašiť lekárov ale aj pacientov, že akciová spoločnosť je horšia nemocnica, ako tá dnešná. Máme šesť akcioviek, ktoré fungujú perfektne. Verím, že sa lekárski odborári prídu osobne o tom presvedčiť v najbližších dňoch, napr. do Popradu,“ vyhlásil minister. Uhliarik verí, že odborári zareagujú a jeho pozvanie prijmú. Šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár pre agentúru SITA uviedol, že pozvanie na návštevu zvážia.

Deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísalo k 20. júlu 3 249 lekárov zo 48 nemocníc. Aktuálnejšie číslo bude známe na budúci týždeň. Odborári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek: dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov zdravotníkov. Ako vo štvrtok uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, ich aktivity smerom k naplneniu požiadaviek prebiehajú v súlade s prijatým harmonogramom a smerujú k podaniu výpovedí. Odborári už v minulosti potvrdili, že všetky požiadavky vnímajú ako jeden ucelený komplex. Aby boli spokojní, malo by Ministerstvo zdravotníctva SR splniť všetky.

To vyzvalo lekárov, aby pacientov nepoužívali ako rukojemníkov pri presadzovaní svojich požiadaviek. Rezort je presvedčený, že k hromadným výpovediam nepríde, všetky systémové kroky, ktoré robí, majú totiž podľa neho za cieľ zlepšiť zdravotnú starostlivosť o pacientov a ušetriť zdravotníctvu peniaze. Odborári o svojich požiadavkách rokovali začiatkom júla s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Základným kameňom úrazu bola požiadavka na zastavenie transformácie nemocníc. Lekári sa obávajú, že nemocnice po transformácii skončia v rukách súkromných investorov a budú zavádzať poplatky. Minister to odmietol, na transformácii trvá. Odborári vyzvali na rokovanie aj premiérku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikMarian Kollárminister zdravotníctva Ivan Uhliarik
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR