Minister zahraničného obchodu Británie verí v Trumpov veľký záujem o uzavretie obchodnej dohody

Liam Fox
Minister zahraničného obchodu Veľkej Británie Liam Fox. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 23. októbra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničného obchodu Veľkej Británie Liam Fox verí, že americký prezident Donald Trump má veľký záujem uzavrieť obchodnú dohodu s Britániou.

Minister sa takto vyjadril len niekoľko dní po tom, ako administratíva prezidenta Trumpa informovala Kongres, že plánuje začatie formálnych rokovaní s Veľkou Britániou po jej odchode z EÚ.

Na spojenectve nezáleží

V rozhovore s BBC Liam Fox vyslovil presvedčenie, že Británia je v silnom postavení. „Naše obchodné vzťahy sú súčasťou širších vzťahov,“ uviedol. „S USA máme ojedinelé vzťahy,“ dodal. Informuje o tom portál bbc.com.

Avšak analytici v USA upozornili, že prezident Donald Trump prejavil málo ohľadu na historické aliancie. V tomto roku uvalil clá na oceľ a hliník, a to aj pri dovoze zo strany blízkych priateľov, ako sú EÚ a Kanada.

Ak príde k niektorým takýmto problémom, prezident ukázal, že nezáleží na tom, či ste alebo nie ste spojenec,“ povedal Daniel Hamilton, profesor na Johns Hopkins School of Advanced International Studies.

Uzatvárať dohody, nielen ich rušiť

Iní sa vyjadrili optimistickejšie. Theodore Bromund z konzervatívnej nadácie Heritage Foundation očakáva, že seriózne rokovania sa začnú už v apríli budúceho roka.

Trump totiž čelí politickému tlaku, aby dokázal, že vie obchodné dohody aj uzatvárať, nielen ich rušiť. A napriek tvrdej rétorike bol Trump ochotný podpísať napríklad revidovanú Severoamerickú dohodu o voľnom obchode, ktorá predstavuje iba miernu zmenu, dodal Bromund.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpLiam Fox