Aktualizované: Liberáli podali trestné oznámenie na ministerku Kalavskú a vyzvali ju, aby odstúpila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jana Cigániková, Andrea Kalavská
Zľava: Tímlíderka strany SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 19. novembra, 16:40

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby odstúpila. Dôvodom je nepodpísanie revízie úhrad za lieky.

Strana o tom informovala na pondelkovej tlačovej besede. SaS tiež podáva trestné oznámenie pre marenie povinnosti verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa.

Peniaze sa dostanú k farmaceutickým firmám

Podľa SaS ministerka berie pacientom od 64 mil. do 72 mil. eur. Prvú sumu vyčíslil Inštitút zdravotnej politiky, druhú zdravotná poisťovňa Dôvera.

Peniaze sa tak dostanú k farmaceutickým firmám, hoci mohli ísť na inovácie alebo pre pacientov, pripomenula opozičná strana. Daná suma je rozdielom medzi cenami pred a po revízii úhrad.

„Nedokáže ochrániť pacientov,“ zhodnotila konanie ministerky členka zdravotníckeho parlamentného výboru a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Ministerka revíziu nepodpísala

Cigániková tiež pripomenula, že ministerstvo má zákonnú povinnosť pravidelne prehodnocovať úhrady nastavené v kategorizácii. Malo by platiť pravidlo, že za rovnakú účinnú látku v akomkoľvek balení preplatia poisťovne vždy rovnakú výšku ceny. To sa podľa nej nedeje.

Napriek tomu, že bolo ministerstvo opakovane upozorňované vládnymi aj mimovládnymi analytikmi na protizákonný stav, ministerka revíziu nepodpísala.

Cigániková si myslí, že sa Kalavská zľakla PR článkov a ministerkina obava, že sa ceny za lieky neznížia, lebo to farmaceutické firmy tak prezentovali, je nesprávna. To, že farmafirmy neznížia cenu, je podľa Cigánikovej veľmi nepravdepodobné. „Nejaký zisk je predsa oveľa viac ako žiadny zisk,“ zhodnotila. Existujú podľa nej aj iné cesty ako pacientov ochrániť.

Hroziace vyššie doplatky za lieky sa podľa Cigánikovej majú týkať len niekoľkých pacientov. Tých, ktorí by doplácali pri revízii cien za všetky lieky nad 100 eur, by na Slovensku bolo 960. Pri týchto počtoch však existujú individuálne riešenia. „Pomôcť im mohla aj inak, a hlavne lacnejšie,“ zdôraznila Cigániková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáJana Cigániková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSaS Sloboda a Solidarita