Ministerka Kolíková a jej krídlo odchádzajú zo Za ľudí, šiesti poslanci vstúpia do klubu Sulíkovej SaS (online)

KOLÍKOVÁ: Oznámila vstup zo Za ľudí do SaS
Zľava v popredí: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík, poslankyňa NR SR za SsS Anna Zemanová a minister školstva Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie o presune poslancov zo strany Za ľudí do strany Sloboda a Solidarita (SaS). Bratislava, 8. september 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Nespokojné krídlo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej končí v strane Za ľudí a zakladajú platformu Za spravodlivé Slovensko.

„V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,“ ozrejmila Kolíková na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Poslanecký klub SaS bude mať 19 členov

Šiesti poslanci vstupujú do poslaneckého klubu SaS – sú to Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský, Marek Hattas, Michal Luciak, Vladimíra Marcinková a Ján Benčík, ktorý nie je členom Za ľudí, iba za ňu kandidoval v parlamentných voľbách.

V poslaneckom klube SaS budú fungovať ako platforma Za spravodlivé Slovensko, nevytvoria teda žiaden nový politický subjekt ani nevstupujú do strany SaS. Poslanecký klub SaS tak bude mať po novom 19 členov. Kolíková sa zároveň stane súčasťou ministerského klubu SaS.

Video: Tlačová konferencia Márie Kolíkovej a Richarda Sulíka

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Osobne ma veľmi teší, že strana SaS príchodmi nových posíl výrazne posilní svoju odbornosť. Som veľmi rád, že sa tento krok stal a želám si, aby táto spolupráca bola oveľa dlhšia ako len na jedno volebné obdobie,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf liberálov a minister hospodárstva.

SaS nechce otvárať koaličnú zmluvu

Sulík zároveň ozrejmil, že v strane nechcú otvárať koaličnú zmluvu, ale ich zásadnou požiadavkou je, aby pani Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti. „Chcem zdôrazniť, že SaS ako aktuálne druhý najsilnejší koaličný partner si nebude nárokovať žiadne nové pozície,“ doplnil.

Sulík tiež potvrdil, že budú aj naďalej podporovať predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú vo funkcii ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. O týchto personálnych zmenách podľa jeho slov informovali aj zvyšných dvoch koaličných partnerov, teda hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Naďalej podporujú aj vládu Eduarda Hegera (OĽaNO).

Predseda liberálov dodal, že ak bude SaS obsadzovať post podpredsedu Národnej rady SR po Jurajovi Šeligovi, kandidátom strany bude Tomáš Lehotský, ktorý už raz vo voľbe do tejto funkcie neuspel.

Samotná Veronika Remišová rozhodnutie odídencov zo Za ľudí nepovažuje za žiadnu novinku, keďže skupinka okolo Kolíkovej podľa jej slov dlhodobo rokovala so stranou SaS. „Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí,“ konštatovala vicepremiérka pred stredajším rokovaním vlády.

Napätie v strane Za ľudí je od marcovej vládnej krízy. Z poslaneckého klubu Za ľudí vystúpili poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Stranu tiež opustila bývalá poslankyňa Andrea Letanovská. Koncom augusta sa vzdal členstva v Za ľudí a v predsedníctve František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Situáciu v koalícii sledujeme online (minúte po minúte)

  • streda 8. septembra

19:00 Online prenos (minúta po minúte) o aktuálnej situácii vo vládnej koalícii sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť.

17:58 Strana Za ľudí nemôže by sprivatizovaná úzkou skupinou ľudí s majetníckym prístupom, aj keď ju zakladali. Uviedla to na tlačovej konferencii v reakcii na odchod ministerky Márie Kolíkovej a niekoľkých poslancov šéfka strany Veronika Remišová. Podľa nej je tento krok Kolíkovej zradou hodnôt, princípov a členov strany. Zároveň zdôraznila, že odídenci majú svoje aktuálne funkcie len vďaka strane Za ľudí.

15:23 Predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico vidí riešenie situácie v predčasných parlamentných voľbách. Dodal, že ministerky Mária Kolíková a Veronika Remišová (Za ľudí) sú mu ukradnuté. Povedal to počas stredajšej tlačovej konferencie. Dodal, že Slovensko má pred sebou vážnejšie problémy, medzi ktoré patrí krach verejných financií, zdražovanie a zánik živnostníkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:11 Vláda v priamom prenose ukazuje, že ju nezaujímajú problémy ľudí, ale len moc a vlastné ministerské kreslá.

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini tak zareagoval na odchod ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej zo strany Za ľudí do strany Sloboda a Solidarita (SaS). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Tak ako počas vrcholiacej druhej vlny pandémie vládna koalícia na vyše mesiac prestala spravovať krajinu a jediné, čomu sa venovala, bola koaličná kríza, ktorá vyústila do pádu vlády. Dnes sa toto trápne divadlo opakuje,“ povedal Pellegrini.

Dodal, že súčasné správanie koalície je jasným dôkazom, že sa vnútorne a programovo vyčerpala a nie je schopná Slovensku nič ponúknuť.

14:35 Andrej Kiska odchodu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a šiestich poslancov parlamentu zo strany Za ľudí rozumie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:12 Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová reagovala na stredajšie vyjadrenie ministra financií a predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča, ktorý povedal, že nikdy reálne z hnutia nevystúpila.

13:50 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vždy cítila podporu premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) a „tak je to aj teraz“. Reagovala tak na dohady, či po opustení strany ostane v ministerskom kresle.

12:41 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že odchodom Kolíkovej frakcie nastane v strane Za ľudí pokoj.

11:28 Ak chce niekto povaliť ďalšiu koalíciu, tak nech vypovie koaličnú dohodu. Uviedol to minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

10:59 Poslanec parlamentu Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), ktorý začiatkom marca tohto roka odišiel zo strany Za ľudí dúfa, že sa poslanecká skupina ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vstupom do klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) rozhodla správne, ale zároveň stredajším krokom podľa neho definitívne spojili svoj osud s koalíciou Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina). „Viem, že im tá asociácia nie je milá, ale je to ich slobodná voľba. Ja som sa rozhodol inak. Koalícii neupieram dobré úmysly, ale rozchádzam sa s ňou zásadne v metódach,“ uviedol okrem iného na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:44 Na rozhodnutie nespokojného krídla okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, reagovala už aj strana Za ľudí.

10:27 Koľko poslancov teraz zastupuje vicepremiérku a predsedníčku koaličnej strany Za ľudí Veroniku Remišovú. Pýta sa Peter Pčolinský, šéf klubu Sme rodina.

10:16 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vníma vzniknutú situáciu skôr ako vyjadrovanie osobných záujmov na úkor záujmov krajiny. „Aby si niekto nemyslel, že tu teraz budeme hrať nejaké šachy pri vymieňaní si ministerstiev. Budeme sa o tom rozprávať na koaličnej rade a bude tak, ako sa na tom dohodne koalícia,“ priblížil pred rokovaním vlády Naď. To, že o tejto téme bude v pondelok 13. septembra rokovať koaličná rada, potvrdil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

10:11 Veronika Remišová rozhodnutie odídencov zo Za ľudí nepovažuje za žiadnu novinku, keďže skupinka okolo Kolíkovej podľa jej slov dlhodobo rokovala so stranou SaS. „Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí,“ konštatovala vicepremiérka pred stredajším rokovaním vlády.

Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

9:48 Koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá vystupuje zo strany Za ľudí vo svojom profile na sociálnej sieti uviedla, stranu „uniesli ľudia, ktorých hodnoty sa od tých, na ktorých sme stranu zakladali, veľmi líšia“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:38 Napätie v strane Za ľudí je od marcovej vládnej krízy. Z poslaneckého klubu Za ľudí už vystúpili aj poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Stranu tiež opustila bývalá poslankyňa Andrea Letanovská. Koncom augusta sa vzdal členstva v Za ľudí a v predsedníctve František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

9:33 Richard Sulík na tlačovej konferencii tiež potvrdil, že budú aj naďalej podporovať predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú vo funkcii ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. O týchto personálnych zmenách podľa jeho slov informovali aj zvyšných dvoch koaličných partnerov, teda hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Naďalej podporujú aj vládu Eduarda Hegera (OĽaNO).

9:27 Richard Sulík nechce otvárať koaličnú zmluvu, zásadnou požiadavkou však je, aby Mária Kolíková zostala ministerkou spravodlivosti.

KOLÍKOVÁ: Oznámila vstup zo Za ľudí do SaS
Uprostred zľava: Minsterka spravodlivosti Mária Kolíková a minister hospodárstva a predseda strany SaS Richard Sulík počas tlačovej konferencie o presune poslancov zo strany Za ľudí do strany Sloboda a Solidarita (SaS). Bratislava, 8. september 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

9:22 Vstupom šiestich poslancov do klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa podľa predsedu liberálov a ministra hospodárstva Richarda Sulíka výrazne zvýšila šanca, že koalícia dokončí volebné obdobie.

9:16 Šiesti poslanci Za ľudí vstupujú do poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorý tak bude mať 19 členov. „V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,“ ozrejmila na tlačovej konferencii Mária Kolíková.

9:11 Ministerka Mária Kolíková oznámila, že jej frakcia končí v strane Za ľudí a vytvárajú platformu Za spravodlivé Slovensko.

9:02 Spoločná tlačová konferencia ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Očakáva sa, že na nej Kolíkovej nespokojné krídlo v strane Za ľudí oznámi svoj vstup do strany Sloboda a Solidarita (SaS).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) o dianí vo vládnej koalícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BenčíkMarek HattasMária KolíkováMichal LuciakRichard SulíkTomáš LehotskýVeronika RemišováVladimír LedeckýVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaZa ľudí