Ministerka Lubyová ocenila Slovákov z paralympiády v Pjongčangu a hovorila o financovaní športu

Martina Lubyová
Martina Lubyová počas vymenovania prezidentom SR Andrejom Kiskom za ministerku školstva, vedy, výskumu a športu SR za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica v Prezidentskom paláci. Bratislava, 13. september 2017. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová v stredu predpoludním v rezortných priestoroch ocenila úspešných paralympionikov za dosiahnuté výsledky na zimných paralympijských hrách v Pjončangu 2018.

Ďakovný list si z jej rúk prevzali zjazdári Henrieta Farkašová, Jakub Krako, Miroslav Haraus, Martin France či navádzači Natália Šubrtová, Branislav Brozman, Maroš Hudík a Mária Zaťovičová. Medzi ocenenými nechýbali ani predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, vedúci slovenskej výpravy v Pjongčangu Maroš Čambal aj tréneri Martin Makovník, Roman Petrík a Dušan Šaradín.

Lubyová vo svojom krátkom príhovore zároveň ocenila ich húževnatosť a bojovnosť, s akými dokážu zvládať svoj zdravotný hendikep. „Ste inšpiráciou pre mnohých ľudí, keďže šport pôsobí nielen na rozvoj fyzickej zdatnosti človeka, ale aj na jeho mentálny, sociálny či osobnostný rozvoj,“ povedala ministerka školstva.

Martina Lubyová sa tiež vyjadrila k téme financovania športu a pripravovanej legislatíve v tejto oblasti. Vyzvala jednotlivé športové zväzy na spoluprácu a uviedla, že platformou pre ňu by sa mala stať rozšírená Rada športu, kde budú môcť zástupcovia športových zväzov predkladať svoje návrhy na zlepšenie súčasného stavu.

Odpovedala aj na otázky športovcov súvisiacich s financovaním a odmeňovaním. Sľúbila, že úspešní paralympionici by mali finančné prostriedky dostať už počas nasledujúceho týždňa, keďže mnohí z nich si aj dlhší čas platili prípravu z vlastného vrecka či formou pôžičiek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Henrieta FarkašováJakub KrakoJán RiapošMária ZaťovičováMaroš HudíkMartin FranceMartina LubyováMiroslav HarausNatália Šubrtová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR