Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda, žiaci
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ministerka Lubyová plánuje zmeny na základných školách, podľa komory učiteľov to spôsobí chaos

BRATISLAVA 17. október (WebNoviny.sk) – Rodičia aj deti na základných školách si zrejme budú môcť vybrať, ktorý cudzí jazyk sa školáci budú učiť ako prvý. Ministerstvo školstva totiž podľa portálu vskolstve.sk plánuje liberalizáciu prvého cudzieho jazyka.

Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej by mali mať rodičia aj deti na výber: “Nechceme nútiť všetky deti učiť sa angličtinu ako prvý cudzí jazyk, ale aby si mohli vybrať aj z nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny alebo ruštiny.“

Dôsledkami neskorého nábehu podľa nej napríklad na nemecký jazyk sú horšie výsledky: “Nemčina je ťažký jazyk. To, že máme horšie výsledky u študentov z maturity pripisujeme tomu, že majú na ňu neskorý nábeh,” dodáva ministerka.

Nemčinári a rusisti nápad ministerstva privítali

Nápad ministerstva školstva sa stretol s pozitívnou reakciou v Spoločnosti učiteľov nemeckého jazyka, germanistov Slovenska a v Asociácii rusistov Slovenska.

Podľa nich by sa žiaci mali učiť dva povinné cudzie jazyky, pričom v prípade prvého by mali mať možnosť voľby. Na druhej strane podporujú viacjazyčnosť, ktorá podľa nich “prispieva k odbúravaniu etnocentrizmu.”

S liberalizáciou prvého jazyka na základných školách súhlasí aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý označil krok ministerstva za ústretový vzhľadom k širším možnostiam štúdia pre žiakov. Zároveň zdôrazňujú dôležitú úlohu rodičov: Tu zohrávajú veľkú úlohu pri rozhodovaní žiakov ich rodičia. Práve oni z rôznych dôvodov môžu uprednostniť iný ako tradičný anglický či nemecký jazyk.”

Aj keď si odborári myslia, že na Slovensku je dostatok kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov, poukazujú práve na riaditeľa školy, ktorý by mal reagovať na požiadavky rodičov a žiakov. Na nové požiadavky žiakov a ich rodičov by mal flexibilne reagovať najmä riaditeľ školy,“ povedal predseda zväzu Pavel Ondek.

Na pracovnom trhu sa vyžaduje angličtina

Krok ministerky Lubyovej však nenašiel pochopenie u Slovenskej komory učiteľov, ktorí ho považujú za nesystémový vzhľadom na dopyt na pracovnom trhu, kde sa vyžaduje predovšetkým angličtina.

„Pracovné portály uvádzajú, že práve aktívna znalosť anglického jazyka patrí medzi najžiadanejšie tzv. hard skills – zručnosti, ktoré zamestnávateľ vyžaduje od uchádzačov o prácu so stredoškolským i vysokoškolským vzdelaním,“ vysvetlil prezident komory Vladimír Crmoman.

Angličtina je podľa štátneho vzdelávacieho program povinným cudzím jazykom od tretieho ročníka základných škôl, na druhom stupni majú žiaci na výber z nemčiny, francúzštiny, španielčiny, taliančiny alebo ruštiny.

“Teraz, keď má väčšina škôl personálne i odborne zabezpečenú výučbu anglického jazyka, prichádza návrh zmeny, ktorý vnesie do zabehnutého systému v školách chaos,“ dodáva komora.

Problémy spojené s praxou

Podľa komory by sa ministerstvo “malo poučiť zo svojich predošlých prešľapov, teda reforiem či zmien šitých horúcou ihlou a uvedomiť si, že nekompetentné a nepripravené zásahy do zavedeného systému sú krokom späť,” píše sa na portáli.

Predseda SKU Vladimír Crmoman kritizuj liberalizácie uprvého jazyka na základných školách a pýta sa, ako by mali základné školy riešiť prechod žiaka do inej školy, ak sa zároveň zmení prvý jazyk? Rovnako ako bude vplývať výber prvého jazyka na okolité stredné školy a ako by mali základné školy narábať s rekvalifikovanými učiteľmi? “Budú sa znova rekvalifikovať na iný jazyk?” uzatvára Crmoman.

Ministerka Lubyová tvrdí, že zmeny budú dobrovoľné a liberalizáciu prvého jazyka na základných školách plánuje zaviesť od budúceho školského roka 2019/2020.

Odporúčané články

Bratislavský kraj prispeje mesačne sumou sto eur k platu novým učiteľom aj ich mentorom Vedci ani učitelia nechcú v zahraničí zostať, podľa prieskumu ich tam však láka niekoľko dôvodov

Neprehliadnite

Prezident Kiska sa stretol so zástupcami cirkví, Židia nazvali Slovensko oázou pokoja Aktualizované: Deviata etapa 41. ročníka Rely Dakar už bola bez Svitka s Jakešom, smolu mal van Beveren Plechovky a PET fľaše sa budú na Slovensku zálohovať. Ako to ovplyvní ceny v obchodoch? Aktualizované: Šufliarsky nevylúčil obvineného Mariána K. z kruhu osôb, ktoré by mali záujem o jeho likvidáciu Putin obvinil USA a určité západné krajiny z destabilizácie Balkánu Video: Slovákov vystrašili správy o údajných únosoch detí, polícia hovorí o hoaxoch Video: Briti húfne nakupujú „brexit box“, tieto veci za 300 libier ich majú zachrániť po odchode z EÚ Aktivisti bojujú za lepší život pre sliepky v klietkach, podľa hydinárov je to nezmysel
string(268) ", , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.