Aktualizované: Ministerka Lucia Žitňanská nebude pokračovať v budúcej vláde

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 14. marca 21:28

BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) sa rozhodla v budúcej vláde nepokračovať. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu Peter Bubla.

Ako uviedol, to že Žitňanskej nestačí len odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale musí prísť aj k zmene na poste premiéra, bolo verejne známe. „Súhlasí preto aj s dnešným (stredajčím, pozn. red.) rozhodnutím predsedníctva strany Most-Híd. V budúcej vláde sa rozhodla už nepokračovať,“ uviedol Bubla.

Životopis: Lucia Žitňanská

Doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., sa narodila 3. júna 1964 v Bratislave. Po ukončení štúdií na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave roku 1987 pracovala ako podniková právnička, neskôr ako odborná pracovníčka na Protimonopolnom úrade SR. Od roku 1992 pôsobila ako pedagóg na Právnickej fakulte UK v Bratislave, v roku 2001 získala titul docent v odbore obchodné právo a v roku 2002 bola zapísaná do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

V októbri 2002 sa stala štátnou tajomníčkou na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR. Do tejto funkcie ju nominovalo KDH ako nestraníčku. Od februára do júna 2006 bola ministerkou spravodlivosti SR vo vláde Mikuláša Dzurindu, nahradila Daniela Lipšica (KDH), ktorý podal demisiu.

V roku 2006 bola za SDKÚ-DS zvolená za poslankyňu NR SR, bola podpredsedníčkou Mandátového a imunitného výboru a členkou Ústavnoprávneho výboru NR SR. Do SDKÚ-DS vstúpila v marci 2007. V parlamentných voľbách 2010 bola opätovne zvolená za poslankyňu NR SR za SDKÚ-DS a stala sa ministerkou spravodlivosti SR vo vláde Ivety Radičovej. V parlamentných voľbách 2012 bola zvolená za poslankyňu za stranu SDKÚ-DS, v NR SR bola členkou ústavnoprávneho výboru.

V decembri 2013 poslanci NR SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová ohlásili odchod z tejto politickej strany. Podľa Lucie Žitňanskej bola dôvodom na odchod zo strany nejasnosť postojov strany, strata obsahu politiky, neschopnosť prijímať rozhodnutia a riešiť situáciu. Na jar 2014 sa rozhodla Lucia Žitňanská vstúpiť do strany Most-Híd a v máji 2014 sa stala podpredsedníčkou tejto strany.

Vo voľbách do NR SR v marci 2016 bola Lucia Žitňanská zvolená za poslankyňu za stranu Most-Híd. Prezident Andrej Kiska ju 23. marca vymenoval za podpredsedníčku vlády a ministerku spravodlivosti do tretej vlády Roberta Fica, ktorú tvoria strany Smer-SD, Most-Híd a SNS. Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA a zo stránky www.vlada.gov.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán KuciakLucia ŽitňanskáMagdaléna VášáryováMiroslav BeblavýRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná stranaVláda SR