Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabriela Matečná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Mária Frindrichová a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas brífingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) SR na tému: Agrorezort prvýkrát v histórii zverejní mapy poľnohospodárskych plôch. Bratislava, 12. júl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerka Matečná predstavila Register pôdy LPIS, do systému môže nazrieť aj verejnosť

BRATISLAVA 12. júla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) zverejnilo plochy, na ktoré poberajú žiadatelia dotácie prostredníctvom tzv. priamych platieb pre poľnohospodárov.

Vďaka spolupráci agrorezortu s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) si budú môcť poľnohospodári aj vlastníci odteraz svoje vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy jednoduchým a prehľadným spôsobom nielen kontrolovať, ale aj aktívne riešiť. Informovala o tom vo štvrtok na brífingu ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

Zvýšenie transparentnosti v agrosektore

„Od môjho nástupu do funkcie zavádzame na agrorezorte opatrenia na zvýšenie transparentnosti v agrosektore. Na naše predchádzajúce kroky v tejto oblasti nadväzujeme a v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra prinášame unikátne riešenie zverejňovania Registra pôdy LPIS (The Land Parcel Identification System). Ide o historicky jedinečnú spoluprácu, ktorá prináša transparentnosť, aká tu za žiadneho z mojich predchodcov nebola. Systém, ktorý sme spustili, je prehľadný, používateľsky prívetivý a čo je dôležité, môžu do neho vstupovať nielen žiadatelia, ale aj verejnosť,“ uviedla Matečná.

Ministerstvo tak v spolupráci s ÚGKK ide podľa nej nad rámec všetkých povinností vyplývajúcich z európskej či národnej legislatívy. „Vlastníci pozemkov a poľnohospodári si tak môžu na základe niekoľkých klikov na webe overiť vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy,“ pokračovala Matečná.

Rok 2018 priniesol podľa Gabriely Matečnej po viac ako dvojročnej práci agrorezortu pre poľnohospodárov v podávaní jednotných žiadostí významnú zmenu. Vôbec prvýkrát v histórii museli úplne všetci žiadatelia o tzv. priame platby pre poľnohospodárov priložiť grafické prílohy výlučne v elektrickej podobe (GSAA).

Nová kvalita v presnosti údajov

Elektrické grafické prílohy pokryli podľa MPRV až 99,66 % plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku, čo predstavuje 238 208 parciel (cca 98,88 % z celkového počtu). Tieto údaje tak priniesli novú kvalitu presnosti údajov.

„Pred rokom sprístupnil rezort geodézie, kartografie a katastra SR novú webovú aplikáciu Mapový klient ZBGIS, ktorá poskytuje plnohodnotné informácie z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Aplikácia je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Tieto údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie,“ ozrejmila predsedníčka ÚGKK SR Mária Frindrichová.

Na základe dohody s MPRV SR bola do systému pridaná nová „vrstva“, a to Register pôdy LPIS. „LPIS sa zobrazuje v mapovej téme Kataster nehnuteľností, aby bolo možné zobraziť LPIS spolu s údajmi katastra nehnuteľností a ortofotomozaikou SR. Neoceniteľnou funkciou našej aplikácie je možnosť využitia priamo v teréne na mobilných zariadeniach, na ktorých sa zobrazí v rovnakom vzhľade. Pri použití lokalizácie mobilného zariadenia prostredníctvom GPS modulu je možné pomocou funkcie „zobrazenie Vašej polohy“ priamo v teréne, kde stojíte, sa lokalizovať a tak dostať informáciu o pozemku, na ktorom sa nachádzate,“ dodala Frindrichová.

Odporúčané články

Ministerka Matečná rokovala s Českom o spoločnej poľnohospodárskej politike, zhodli sa v názore Väčšina bodov Košickej výzvy od farmárov z východu Slovenska je splnená, uviedla Matečná

Neprehliadnite

Prezident IIHF je spokojný s pripravenosťou bratislavskej arény na MS v hokeji 2019 Aktualizované: Streľba v Utrechte mohla mať teroristický motív, páchateľa na úteku polícia chytila Video: Z vraždy v Dobšinej obvinili Ondreja, ktorý sa pred pár dňami vrátil z väzenia Foto: Cyklón Idai zabil už viac ako tisíc ľudí a napáchal obrovské škody Minister Gajdoš chce v armáde viac vojakov, prilákať ich má aj výstižný slogan Medzi nehodou Boeingu spoločnosti Ethiopian Airlines a haváriou letu Lion Air sú podobnosti Foto: Veľryba mala v sebe kilogramy plastov, vedcov šokovalo ich množstvo Košičania prežili „klinickú smrť“ a vrátili sériu do Popradu, Nitra zdolala Trenčín a má mečbal

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.