Ministerka Matečná sa v stíhačkach nevyzná, ale porovnala si oba stroje a dôveruje Gajdošovi

Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) pred stredajším rokovaním vlády uviedla, že sa síce nevyzná v nadzvukovom letectve, ale porovnala si z dostupných zdrojov oba stroje a americké stíhačky využíva viac krajín.

Tiež doplnila, že je to takmer nepredstaviteľná suma peňazí, dokonca nevedela povedať, či by dokázala vo svojom rezorte tieto finančné prostriedky využiť efektívne.

Budúcnosť slovenského letectva

Vláda by mala v stredu rozhodnúť o budúcnosti slovenského nadzvukového letectva. Podľa dostupných informácií odporúča Ministerstvo obrany SR kabinetu Petra Pellegriniho (Smer-SD) obstarať americké F-16.

Táto možnosť je tvrdo kritizovaná, pretože ide skôr o lietadlá útočného typu, ktoré podľa odborníkov nemá Slovensko kde plnohodnotne využiť.

„Nevyznám sa v tejto otázke, ale dôverujem ministrovi, že je odborník a vie, prečo sa takto jeho rezort rozhodol. Určite si ešte vypočujem dôkladnejšie vysvetlenie,“ uviedla Matečná.

Americké stroje využíva viac krajín

„Porovnala som oba stroje a musím povedať, že tie americké využíva viac krajín a tak zrejme nebudú nekvalitné. Viem, že ide o takmer nepredstaviteľnú čiastku peňazí, ale na prioritách sa musí dohodnúť koalícia a každý rezort má priority nastavené vlastným spôsobom,“ doplnila.

Riešenie situácie kritizujú aj predstavitelia politickej opozície. Strana Sloboda a Solidarita reagovala, že rozhodnutie o stíhačkách si vzhľadom na obrovské množstvo peňazí vyžaduje široký politický konsenzus. Liberáli žiadajú tiež odbornú a verejnú diskusiu. Na obstaranie stíhačiek by mala vláda minúť viac ako jednu miliardu eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR