Ministerka Saková bráni vyšetrovaniu a kryje Kaliňáka, Progresívne Slovensko žiada jej hlavu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 3. augusta (WebNoviny.sk) – Strana Progresívne Slovensko žiada odstúpenie ministerky vnútra Denisy Sakovej, a tiež, aby bolo Smeru-SD odobraté ministerstvo vnútra.

To je podľa Progresívneho Slovenska jediná možná cesta, ako obnoviť dôveru v nezávislé vyšetrovanie bez politických zásahov. „Ak vládna koalícia v tejto svojej historickej chvíli zlyhá, nemá ďalej morálne právo vládnuť,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol riaditeľ komunikácie strany Ľubomír Ondrejkovič. Ako sa v ňom ďalej uvádza, „Denisa Saková aj rok po samotnom únose vietnamského občana bráni vyšetrovaniu a kryje bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka„.

Návrat do dôb mečiarizmu

Únos vietnamského občana je podľa strany kauza, ktorá podkopáva celý demokratický príbeh Slovenska a vracia nás do dôb mečiarizmu. Zneužívanie moci dosiahlo podľa Progresívneho Slovenska podobu medzinárodného zločinu. „Ľuďom musíme vrátiť dôveru v to, že vieme vyvodiť zodpovednosť a pravidlá platia aj pre tých najmocnejších,” povedala podpredsedníčka strany Zuzana Čaputová.

Ak tak nespravíme, spoločnosť sa začne rozpadať, nasmerujeme svoj hnev a frustráciu proti demokratickým inštitúciám,” dodala Čaputová.

Podľa strany utrpela povesť a pozícia Slovenska na medzinárodnej scéne. „To, ako sme sa zachovali k najbližšiemu spojencovi, je hrubým porušením dôvery, na ktorej je postavená spolupráca v Európskej únii… Predseda vlády a minister zahraničných vecí musia okamžite konať a podať nemeckej vláde dôveryhodné vysvetlenie, ako aj verejný záväzok, že kauza bude vyšetrená„.

Čaputová ponúka bezplatnú právnu pomoc

Progresívne slovensko zároveň ponúklo pomoc policajtom. „Na Slovensku sú aj slušní policajti a prokurátori, ktorí sa nedajú zastrašiť a budú si robiť svoju prácu. Mnoho z nich napokon podstúpilo osobné riziko, aby novinárom podali svoje svedectvo o tom, čo sa dialo pri tomto únose. Týmto ľuďom by som rada ponúkla bezplatnú právnu pomoc, ak ju budú potrebovať,” dodala na záver Čaputová.

Denník N vo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko