Aktualizované: Na výbore hovorili o únose Vietnamca, Kaliňákovi prešiel návrh na vylúčenie verejnosti

Denisa Saková, Milan Lučanský
Zľava: Ministerka vnútra SR Denisa Sáková a prezident Policajného zboru Milan Lučanský počas zasadnutia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť s programom: Objasnenie medializovaných informácií o únose občana Vietnamskej socialistickej republiky za účasti ministerky vnútra Denisy Sakovej. Bratislava, 9. august 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 9. augusta 14:33

BRATISLAVA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Členov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť vo štvrtok od desiatej hodiny zamestnával kauza únosu vietnamského občana.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) informovala o utajovaných skutočnostiach. Prítomný bol okrem Sakovej aj exminister Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý v čase kauzy šéfoval rezortu vnútra. Na výbor prišiel aj súčasný prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský.

Beblavý o nervozite Kaliňáka

Člen výboru a poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý po jeho začiatku informoval na svojom účte na sociálnej sieti, že celý mimoriadny výbor bude bez účasti novinárov. Beblavý napísal, že návrh na vylúčenie verejnosti z celého zasadnutia podal Kaliňák a poslanci jeho návrh odsúhlasili.

„Po odchode novinárov sa Kaliňák práve pokúša zabezpečiť, aby celý výbor o únose bol neverejný, aj keď predtým koalícia súhlasila za prítomnosti novinárov, že bude aj verejná časť,“ napísal Beblavý. „Keďže mu to prešlo, nebudem môcť od tejto chvíle z rokovanie výboru podávať ďalšie informácie,“ doplnil poslanec NR SR na sociálnej sieti.

Beblavý po rokovaní výboru pre novinárov uviedol, že nezazneli také informácie, že by sa dalo jasným spôsobom určiť, či slovenské úrady o únose vedeli, alebo nevedeli. Na Beblavého navyše pôsobil Kaliňák mimoriadne nervóznym dojmom, čo podľa neho môže niečo naznačovať.

„Pán Kaliňák dnes deklaroval, že vedome sme sa na únose nepodieľali a možnosť nevedomej spolupráce nevedel vylúčiť. Podľa mňa stále platí to, že aj po dnešku stále nevieme, ako to vlastne celé bolo,“ povedal Beblavý. „Z prejavu Kaliňáka, ktorý skákal do reči a bol obzvlášť nervózny aj na jeho pomery, by sa dalo niečo predpokladať,“ doplnil Beblavý.

Kaliňákovo vysvetlenie utajenie výboru

Na margo utajenia celého rokovania výboru Kaliňák povedal, že sa podľa neho nedá rozlíšiť medzi utajovanými a neutajovanými informáciami, aj preto navrhol vyhradený režim. Za jeho podnet hlasovali iba poslanci koalície, čo potvrdil Hrnko.

„Navrhol som to preto, aby mali poslanci komplexné informácie od ministerky, ktorá by inak nemohla tak detailne hovoriť. Nedá sa tiež presne povedať, kedy sa hovorí čisto o utajovaných záležitostiach a kedy o nich môže vedieť verejnosť,“ doplnil Kaliňák.

Ten sa tiež odvolával na stanovisko generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý v pondelok na brífingu uviedol, že z právnych úkonov, ktoré vykonávali na Slovensku nemeckí vyšetrovatelia, nevyplynuli nové dôkazy, na základe ktorých by bolo možné začať trestné stíhanie.

Grendel trval na verejnom rokovaní

Na tom, aby bolo rokovanie verejné trval aj tieňový minister vnútra za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Gábor Grendel. Verejnosť by podľa neho mala vidieť na vlastné oči, ako bude ministerka Saková vysvetľovať svoje kroky v kauze únosu vietnamského občana.

Pred štyrmi mesiacmi, keď kauza únosu vietnamského občana vypukla, sme sa všetci opoziční členovia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť správali konštruktívne a korektne. Akceptovali sme, že vypočutie ministerky vnútra a policajného prezidenta bude neverejné. Dnes sa ukazuje, že to bola chyba,“ tvrdí poslanec za OĽaNO a člen brannobezpečnostného výboru, podľa ktorého neexistuje dôvod na to, aby sa rokovanie odohrávalo za zatvorenými dverami.

Výbor zvolal jeho predseda Hrnko

Štvrtkový mimoriadny branno-bezpečnostný parlamentný výbor zvolal jeho predseda Anton Hrnko na základe naliehania podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara. Hrnko to oznámil na sociálnej sieti. Rozhodol sa tak po podnetoch od opozičného poslanca zo SaS Ľubomíra Galka, ktorý tvrdí, že opozícia má už nazbierané podpisy na zvolanie mimoriadneho výboru.

Požiadal som ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby čo najobšírnejšie vysvetlila predmetnú kauzu, lebo dobré meno nášho štátu nemôže byť poškodzované nikým,“ napísal Hrnko na sociálnu sieť.

Podľa Hrnka to, čo sa v poslednom čase deje okolo údajného prevozu uneseného Vietnamca letkou ministerstva vnútra, je nedôstojné a mimoriadne škodí dobrému menu našej vlasti, Slovenskej republiky. „Ako vždy v jednoznačných veciach môže byť pravda len jedna. Buď majú pravdu tí, čo tvrdia, že letka bola zneužitá, alebo má pravdu strana druhá. V tomto prípade by nemalo platiť to matovičovské, ja ťa oblejem hnojovkou a ty sa čistí sám. V tomto musí jedna strana dostať to, čo jej patrí,“ konštatoval Hrnko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton HrnkoDenisa SakováGábor GrendelMilan LučanskýMiroslav BeblavýRobert Kaliňák