Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pacient, nemocnica

Ministerstvá by mali pripraviť nový zákon o dlhodobej starostlivosti, apeluje platforma SocioFórum

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Nezávislá platforma SocioFórum apeluje na Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR), aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti, ktorý upraví kompetencie a sprehľadní starostlivosť o dlhodobo odkázaných na systémovej báze. Ako uviedla platforma v tlačovej správe, reagujú na vyhlásenie hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej.

Ministerstvá zdravotníctva aj práce, sociálnych vecí a rodiny podľa tohto vyhlásenia neidentifikovali právne prekážky, aby sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli registrovať a poskytovať zároveň zdravotnú starostlivosť aj sociálne služby a následne ich mať hradené podľa predpisov jedného a druhého rezortu.

Preto sa oba rezorty dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože ich považujú za realizovateľnejšie z hľadiska časového aj vecného. MZ tak podľa platformy oznámilo, že sa tento zákon v súčasnosti nebude pripravovať.

Alarmujúca situácia

Odborníci, ale aj ministerstvá podľa SocioFóra už niekoľko rokov v rôznych materiáloch a v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2016 – 2020 zdôrazňujú potrebu pripraviť a prijať zákon o dlhodobej starostlivosti. Zdravotná starostlivosť a sociálne služby v SR sú podľa SocioFóra dva separátne systémy s minimálnou koordináciou a prepojením. Každý z týchto systémov sa riadi vlastnou legislatívou a normami.

„V sociálnom a zdravotnom systéme je však alarmujúca situácia – ľuďom ťažko a dlhodobo chorým nie je možné v rámci sociálneho systému poskytnúť potrebnú odbornú zdravotnú starostlivosť vzhľadom na finančnú náročnosť,“ píše nezávislá platforma.

Ako uviedla, v zdravotníckych zariadeniach nemajú pre takýchto ľudí dostatočný počet lôžok, starostlivosť je potom často prenechaná na neformálne opatrovanie v rodinách.

„Sme touto situáciou sklamaní a znepokojení, preto apelujeme na Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti, ktorý upraví kompetencie a sprehľadní starostlivosť o dlhodobo odkázaných na systémovej báze,“ dodalo SocioFórum.

Stanovisko vytrhnuté z kontextu

SocioFórum je neformálna platforma mimovládnych neziskových organizácií, ktoré pôsobia v sociálnej, humanitárnej a zdravotnej oblasti. SocioFórum pokračuje v napĺňaní poslania a programu Sekcie humanitných a charitatívnych činností Grémia tretieho sektora, ktorá aktívne fungovala nepretržite od roku 1993.

Ako v reakcii uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová, SocioFórum uviedlo len časť stanoviska, ktoré ministerstvo zdravotníctva poskytlo k danej problematike, preto je vytrhnuté z kontextu. Problematika dlhodobej starostlivosti o chronicky chorých pacientov je pre rezort zdravotníctva aj naďalej prioritou.

„Vzhľadom na efektívnosť realizovateľnosti zmien sme sa s kolegami z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože ich považujeme za realizovateľnejšie z hľadiska časového aj vecného,“ konštatovala hovorkyňa.

Ciele zmien

Cieľom zmien, ktoré chce MZ čo najskôr aplikovať do praxe, je napríklad zvýšenie lôžkového fondu v následnej starostlivosti, paliatívnej starostlivosti či intenzívnej ošetrovateľskej starostlivosti v ústavných zdravotníckych zariadeniach.

„Chceme teda zadefinovať následnú starostlivosť v nemocniciach, hospicoch, liečebniach, teda miesta, kde sa poskytuje následná zdravotná starostlivosť pacientovi, ktorý vyžaduje doliečenie, poskytnutie najmä liečebno-rehabilitačnej a inej starostlivosti,“ dodala Z. Eliášová.

MZ rozširuje aj minimálnu sieť agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti a mobilných hospicov, chce tiež posilniť návštevnú lekársku službu. Spolu s ministerstvom práce sa dohodli aj na ošetrovnom o pacienta odkázaného na domácu starostlivosť. Príspevok bude v rozsahu 55 percent z platu a na dobu najviac tri mesiace.

„Takisto rozširujeme pôsobnosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o kontrolu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnej pomoci, ktoré nemajú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou,“ uzavrela hovorkyňa MZ.

Odporúčané články

Vo Fakultnej nemocnici v Nitre zomrel pacient s chrípkou, zakázali návštevy na všetkých klinikách Ministerstvo reaguje na problém amputácii pre tzv. diabetickú nohu, snaží sa o systémové riešenia

Neprehliadnite

Čaputová by mohla pritiahnuť aj časť voličov Kotlebu a Harabina, myslí si politologička Opitého obecného poslanca, ktorý narušil prezidentské voľby v Medzanoch, zadržala polícia V leopoldovskej väznici volili aj odsúdení na doživotie, ale tiež mediálne známe tváre Čaputová sa vzdá funkcie v Progresívnom Slovensku, Šefčovič sa ohradil voči spájaniu jeho mena so Smerom Potvrdil sa trend rozdelenia spoločnosti na tri skupiny, hodnotí Mesežnikov výsledky volieb Video: Tisícky policajtov dohliadali na priebeh volieb na Slovensku, padli aj tri trestné oznámenia Keby prevládlo rácio, výsledok by bol iný, hodnotí Baránek prvé kolo prezidentských volieb Ľudia si vybrali zánik štátu, hovorí Harabin a za postupom Čaputovej a Šefčoviča vidí kandidatúru Kotlebu

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravotníctvo

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.