Ministerstvá si kauzu odsúdeného Kosíka posúvajú medzi sebou, súd prípad prerušil

Lajčák, Gál, Saková
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, hore, minister spravodlivosti Gábor Gál, dole, a ministerka vnútra Denisa Saková, vpravo. Foto: SITA - koláž WBN

Slovenské ministerstvá si prípad odsúdeného Ľuboša Kosíka posúvajú medzi sebou. O odsúdenom bývalom príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) nikto nemá nové informácie.

Vyplýva to zo stanovísk Ministerstva spravodlivosti SR, Ministerstva vnútra SR a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Jednotlivé rezorty v súčasnosti o Kosíkovi nemajú žiadne nové informácie, naposledy bol Slovák v africkom Mali.

Zúčastnil sa únosu Kováča mladšieho

Kosík, ktorý je na Slovensku právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek, by pritom mohol výrazne prehovoriť v prípade únosu Michala Kováča mladšieho do Rakúska z deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Kosík sa podľa vlastných slov na zavlečení prezidentovho syna aktívne zúčastnil. Celý prípad má na stole Okresný súd Bratislava III, ktorý ho však prerušil, pretože sa obrátil na návrh obhajoby na súdny dvor v Luxemburgu. V minulosti vyšetrovaniu bránili amnestie, ktoré udelil vtedajší premiér a zastupujúci prezident Vladimír Mečiar.

„Rezort spravodlivosti má informáciu o tom, že sa Ľuboš Kosík nachádza na území Mali. Ministerstvo spravodlivosti SR aj napriek opakovaným žiadostiam a urgenciám adresovaným ústrednému malijskému orgánu, až do súčasnosti nedisponuje oficiálnou odpoveďou z Mali. Rezort využil aj diplomatické možnosti cez rezort zahraničných vecí, ako aj súčinnosť s Interpolom,“ uviedol tlačový odbor rezortu spravodlivosti.

Angažoval sa Fico, Žitňanská aj Gál

Obdobne odpovedal na otázky agentúry SITA aj rezort vnútra. „Okrem už medializovaných informácií o konkrétnych krokoch je za súčasného stavu veci naďalej potrebné otázky adresovať príslušným justičným orgánom,“ odpovedalo ministerstvo.

V prípade vydania Kosíka na Slovensko sa osobne angažoval aj bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD), exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská či súčasný šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), no neúspešne.

O bývalom príslušníkovi SIS nevie nič nové ani rezort diplomacie. „Ministerstvo nemá v tomto prípade nové informácie, platia tak predošlé stanoviská,“ odpovedal tlačový odbor.

Kosík bol v Mali väznený, keď ho zadržala tamojšia polícia na základe medzinárodného zatykača. Po jeho prepustení nemá slovenská exekutíva žiadne nové relevantné informácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálĽuboš KosíkLucia ŽitňanskáRobert FicoVladimír Mečiar