Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Násilie, bitka, dieťa
Foto: shutterstock.com

Ministerstvo chce komplexne bojovať proti týraniu detí

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Problematiku pomoci týraným deťom nie je možné vnímať ako problematiku, ktorú by mal a mohol riešiť len jeden rezort. Práve preto prijalo ministerstvo práce úlohu skoordinovať ostatné rezorty a zodpovedné subjekty a navrhnúť riešenie situácie v prípade týraných detí, agentúru SITA informoval hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Súčasťou prípravy bol prieskum zameraný na násilie páchané na deťoch, za ktorým stojí Inštitút pre výskum práce a rodiny, ktorý spadá pod ministerstvo práce. „Považovali sme za dôležité začať od relevantných čísiel, keďže takýto výskum nebol na Slovensku spracovaný od roku 1999,“ vysvetlil. Aj v tomto prípade sa podľa jeho slov jasne ukázalo, že bez spolupráce s ostatnými subjektmi nie je násilie na deťoch možné riešiť. Spolupracovali na ňom výskumné pracoviská rezortu práce, školstva, neštátne subjekty, ale tiež klinika detskej psychiatrie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.

Narážky na vzhľad detí nie sú výnimkou

Prieskum okrem iného ukázal, že obrátiť sexualitu proti deťom nie je v slovenských pomeroch nič nezvyčajné. Z viac ako 1560 oslovených detí sa 111 stretlo so sexuálnym zneužitím alebo ich takéto zaobchádzanie ohrozuje. Na prieskume, ktorý sa uskutočnil v máji minulého roka, sa zúčastnili žiaci z 8. a 9. ročníkov základných škôl. Za sexuálne zneužívanie sa považujú aj verbálne prejavy ako sexuálne narážky, urážky a poznámky o postave alebo vzhľade dieťaťa.

Túto oblasť násilia uvádzali deti v dotazníkoch najčastejšie, zo 111 mladistvých to bolo viac ako 70 percent. Vyskytli sa však aj prípady, keď písali o dotykoch alebo o nútení k pohlavnému styku. Tretina z týchto detí uviedla, že sa niekto dotkol alebo dotýka ich intímnych častí, takmer tretina zase uviedla, že ich dospelý nútil k pohlavnému styku. So sexuálnymi poznámkami sa deti stretávajú hlavne v školách. Dotyky a vynucovanie pohlavného styku zo strany dospelých sa deje podľa výsledkov prieskumu najmä v blízkosti domu. Prieskum potvrdil, že zneužívanie detí a páchanie násilia na deťoch sú reálne.

Pripravený je návrh na verejnú ochranu detí

Týranie detí sa na Slovensku rieši v legislatívnej i koncepčnej rovine. Táto problematika je jednak predmetom schválenej Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, ktorú pripravovalo široké spektrum subjektov na pôde výboru pre deti a mládež Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

V marci zriadil rezort práce v rámci svojej organizačnej štruktúry Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch. „Jeho primárnou úlohou je koordinovať plnenie Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím v rezorte,“ priblížil Stuška. Stredisko sa snaží, aby opatrenia na ochranu detí pre násilím vychádzali z overených údajov a z reálneho poznania stavu.

Na medzirezortné pripomienkové konanie je takisto pripravený návrh riešenia verejnej ochrany detí, a teda návrh zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. „Z vecného aj legislatívneho hľadiska ide o mimoriadne zložitú úlohu a návrh právnej úpravy sme preto pripravovali v spolupráci s členmi výboru pre deti a mládež aj výboru pre osoby so zdravotným postihnutím,“ poznamenal hovorca ministerstva práce.

Rezort spolu s ministerstvom spravodlivosti pripravil i návrh zmien a doplnení rodinného práva, občianskeho práva a úpravy sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Rovnako sa sfunkčnil výbor pre deti a mládež. Jeho zasadnutia boli pôvodne relatívne formálne, no teraz sa z neho postupne stáva platforma pre prezentovanie názorov na problematiku práv detí, ale aj miesto formulovania a navrhovania zásadných opatrení.

K téme

Richter chce odoberanie slovenských detí riešiť na úrovni V4 Nezamestnaných Slovákov ubudlo, vznikali aj pracovné miesta

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X