Ministerstvo chce stopnúť zneužívanie sociálnych štipendií

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Rezort školstva reaguje na zneužívanie systému poskytovania sociálneho štipendia vysokoškolákom a dnes predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely vyhlášky o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministra Michal Kaliňák.

Ide o prípady, keď rodičia študenta majú voči nemu súdom upravenú vyživovaciu povinnosť, pričom výška výživného nezohľadňuje ich ekonomickú situáciu a je určená na najnižšej zákonnej úrovni.

Práve tým vznikal doteraz študentom nárok na dávku v hmotnej núdzi a následne aj na maximálnu výšku sociálneho štipendia. V dôsledku toho sa v poslednom období počet samostatne posudzovaných študentov vysokých škôl v hmotnej núdzi viac ako zdvojnásobil. Zo zhruba 400 uchádzačov v septembri 2012 stúpol na približne 1000 v januári 2013.

„Našou snahou je to, aby systém sociálnych štipendií slúžil tým študentom, ktorí sú v zložitej ekonomickej a sociálnej situácii a nie špekulantom, ktorí si zneužívaním pravidiel prilepšujú,“ uviedol Kaliňák. Rezort školstva preto navrhuje upraviť podmienky na posudzovanie uvedených prípadov. Študent po novom buď preukáže zodpovedajúci príjem na jeho samostatné posudzovanie alebo sa bude posudzovať spoločne s rodičmi a ich príjmom.

Navrhovaná zmena sa nedotkne študentov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s rodičmi poberajúcimi dávky v hmotnej núdzi. Títo študenti budú mať naďalej nárok na sociálne štipendium v maximálnej mesačnej výške, čo bude v akademickom roku 2013/2014 predstavovať 230 eur alebo 275 eur, ak študujú mimo miesta trvalého bydliska.

Novela vyhlášky sa pozitívne dotkne študentov, ktorých rodičia sú dlhodobo nezamestnaní alebo sú dočasne práceneschopní dlhšie obdobie. V niektorých prípadoch sa totiž dávky podpory v nezamestnanosti a vyplatené nemocenské nebude považovať za príjem, čím študentovi vznikne nárok na sociálne štipendium vo vyššej sume, dodal Kaliňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kaliňák