Ministerstvo chce znížiť niektoré trestné sadzby za drogy

Cigareta, fajčenie, drogy
Foto: www.flickr.com

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Druhú šancu na slušný život by chcelo ponúknuť ministerstvo spravodlivosti ľuďom, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu. Trestné sadzby za drogové delikty by sa pritom nemali paušálne meniť smerom nadol.

Ministerstvo chce v trestnom zákone znížiť len dolnú hranicu možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nim. Minimálny trest za takýto delikt by už nebol štyri, ale len tri roky väzenia. Táto zmena by totiž umožnila odsúdenému úplne sa vyhnúť väzeniu.

Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad. „V takýchto prípadoch často ide o mladých ľudí, kde stačí len nepatrná odchýlka v skutkových okolnostiach, a namiesto podmienečného odsúdenia musia ísť na dlhé roky do väzenia. Dôležité je, že v prípade skutočných dílerov drog zákon naďalej bude umožňovať ukladanie veľmi prísnych trestov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková.

Marihuana
Foto: SITA/AP

Návrh schvaľuje aj odborník na drogové závislosti Ľubomír Okruhlica. Naše zákony sú podľa jeho názoru u drogových deliktov prísne pre tých, čo drogami neohrozujú iných ľudí. Okruhlica hovorí, že aj v Európe v súčasnosti prevláda takýto trend. Dôležité je, aby takýto užívateľ drog pobytom vo väzení nevypadol z bežného života.

Tí ktorí nie sú závislí, mali by chodiť na testovanie, tí ktorí závislí sú, mali by podstúpiť liečbu,“ uviedol Okruhlica. Zo zdravotného hľadiska považuje túto cestu za správnu, u závislých výkon trestu problémy ešte skomplikuje.

Nové pravidlo v prípade schválenia by sa vzťahovalo najmä na hraničné prípady, ak odsudzuje páchateľa za nelegálnu držbu drogy, ktorej množstvo mierne prevyšuje hranicu desaťnásobku obvykle jednorazovej dávky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR