Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štátna hranica
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubèo

Ministerstvo dalo pripomienkovať stratégiu riadenia hraníc, medzi hrozby zaraďuje aj migráciu

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Geografické podmienky slovensko-ukrajinskej hranice a hrozby nelegálnej migrácie sú stále výzvou na systematické posilňovanie technických a personálnych kapacít, ktoré plnia úlohy na úseku zabezpečovania tejto hranice.

Uvádza sa to v dokumente Národná stratégia integrovaného riadenia hraníc na roky 2019 až 2022, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Vonkajšia hranica schengenu

Ukrajinská hranica, spolu s letiskami, z ktorých sa lieta do takzvaných tretích krajín (krajiny mimo EÚ), predstavuje na Slovensku „vonkajšiu hranicu“ schengenského priestoru.

„SR má vonkajšiu pozemnú hranicu s Ukrajinou v dĺžke cca. 97,8 kilometra, pričom južný úsek v 1/3 dĺžky je rovinatý terén a severný úsek v 2/3 dĺžky tvorí kopcovitý až horský terén. Tieto okolnosti majú vplyv aj na druh a zložitosť nasadenia technických prostriedkov a personálu na vykonávanie hraničného dozoru na tzv. zelenej hranici,“ konštatuje materiál.

Južný rovinatý úsek vonkajšej hranice bol podľa ministerstva vnútra už v roku 2007 zabezpečený súvislým kamerovým reťazcom, ktorý dokáže odhaľovať prípady neoprávneného prekračovania tejto hranice.

„Hlavným cieľom do budúcnosti je najmä postupná obmena niektorých komponentov tohto kamerového reťazca, najmä samotných kamier z dôvodu technického a morálneho zastarania po 10 rokoch od uvedenia do prevádzky,“ uvádza sa v materiáli.

Kombinácia technických prostriedkov

Severný úsek vonkajšej hranice je podľa ministerstva vnútra v súčasnosti zabezpečený kombináciou rôznych technických prostriedkov, ktoré odhaľujú neoprávnené prekračovanie vonkajšej hranice.

„Táto severná časť vonkajšej hranice nie je súvisle pokrytá stacionárnymi technickými prostriedkami. Cieľom pre nasledujúce roky je pokračovať v budovaní takéhoto zabezpečenia. V oblasti mobilných technických prostriedkov treba vykonať obmenu prostriedkov a zariadení na nočné videnie (infraprístroje a termokamery) a riešenie dodania zariadení na monitoring a eliminovanie nízko letiacich zariadení cez vonkajšiu pozemnú hranicu s Ukrajinou využívaných k páchaniu cezhraničnej trestnej činnosti,“ uvádza sa v dokumente.

Značná časť mobilných technických prostriedkov na odhaľovanie neoprávneného prekračovania vonkajšej hranice SR s Ukrajinou, ako aj dopravné prostriedky boli podľa rezortu vnútra dodané pred rokom 2008. Cieľom v nasledovných rokoch je preto zabezpečiť ich postupnú obmenu.

Čistenie hraničného pásu

„Je treba kontinuálne pokračovať v čistení hraničného pásu. Z tohto dôvodu sa navrhuje zabezpečiť dodanie špeciálneho zariadenia na čistenie hraničného pásu a to najmä v záujme prehľadnosti značenia úseku hranice a taktiež uľahčenia využívania technických zariadení pri hraničnom dozore,“ konštatuje rezort.

V nasledovnom období by sa podľa ministerstva mala posilniť aj oblasť vykonávania spoločných hliadok, ktoré sú vykonávané slovenskými a ukrajinskými pohraničnými orgánmi v oblasti hraničného dozoru na tzv. zelenej hranici.

Rezort dodáva, že v tejto oblasti je cieľom prijatie zmluvy, ktorá by umožňovala efektívnejší výkon týchto spoločných hliadok, najmä v oblasti posilnenia oprávnení a možnosti nosenia a použitia niektorých donucovacích prostriedkov..

Odporúčané články

NAKA zasahovala v Martine pre podplácanie a marenie spravodlivosti Člen skupiny piťovcov vypovedal ako svedok na procese so sátorovcami

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.