Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava
Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

Ministerstvo dopravy chce bratislavské letisko prenajať investorovi, má zabezpečiť jeho rozvoj

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Minister dopravy Arpád Érsek navrhuje prenajať bratislavské letisko koncesionárovi na 30 rokov. Vyplýva to z návrhu projektu verejno-súkromného partnerstva pri výbere koncesionára na prevádzku Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, ktorý jeho rezort predložil v piatok 26. októbra do pripomienkového konania.

To by sa malo ukončiť expresne v skrátenom režime už 2. novembra, keďže podľa ministerstva existuje neodkladná potreba vykonania ďalších úkonov vyplývajúcich z projektu ako aj celého procesu výberu koncesionára. Koncesná zmluva by pritom podľa navrhovaného harmonogramu mohla začať platiť od roku 2021.

Najlepšia možnosť pre štát

Materiál hovorí o koncesii strategickému partnerovi formou verejno-súkromného partnerstva ako o najlepšej možnosti pre budúcnosť najväčšieho slovenského letiska. Spomína aj iné alternatívy, ako je zabezpečenie manažérskeho riadenia letiska treťou stranou alebo privatizáciu, v konečnom dôsledku však reálne porovnáva iba alternatívy ponechania súčasného stavu a prenájmu letiska strategickému investorovi.

Ten by mal podľa návrhu zabezpečiť rozvoj bratislavského letiska, zvýšiť jeho konkurencieschopnosť a priniesť ďalšie investície do infraštruktúry.

O variante s prenájmom letiska zahraničnému partnerovi sa hovorilo už viackrát a napokon táto možnosť sa ukázala ako najlepšia a najvhodnejšia pre štát. Verím, že to pomôže zviditeľniť naše najväčšie medzinárodné letisko, ktorému patrí v rámci Európy strategické postavenie. Som presvedčený, že vďaka dodatočným investíciám, ktoré štát nemôže letisku poskytnúť, sa zvýši jeho prestíž, kvalita služieb a priláka aj nových leteckých dopravcov,“ uviedol na margo predloženého návrhu minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Obnova infraštruktúry letiska

Koncesia podľa rezortu dopravy predpokladá medzinárodný tender s účasťou skúsených investorov. Trvanie zmluvy sa navrhuje na obdobie 30 rokov a jej predmetom bude prevádzkovanie, údržba a rozvoj letiska. Strategický partner zároveň zabezpečí ďalšie investície do obnovy infraštruktúry letiska, transfer aktuálnej dlhovej služby BTS a zároveň bude povinný uhrádzať koncesné poplatky do štátneho rozpočtu.

Forma verejno-súkromného partnerstva pre štát podľa materiálu minimalizuje riziká, ktoré súvisia s vlastníctvom a prevádzkou letiska pri ponechaní určitej miery kontroly nad jeho strategickými aktívami. Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. totiž aj v prípade odobrenia koncesie vládou naďalej bude v rukách štátu, ktorý zostane jeho jediný vlastník. Zároveň letisko ostane vlastníkom hlavnej infraštruktúry vrátane pozemkov a prioritného infraštruktúrneho majetku, vzletových a pristávacích dráh a budovy terminálu.

Po schválení materiálu by malo ministerstvo dopravy a výstavby začať proces prípravy a realizácie verejného obstarávania na koncesionára projektu verejno-súkromného partnerstva. Samotné verejné obstarávanie na koncesionára by sa podľa navrhnutého harmonogramu v materiáli mohlo realizovať od prvého štvrťroka budúceho roka do prvého kvartálu 2020. Po následnej negociácii koncesnej zmluvy a ďalšom schvaľovacom procese vo vládnom kabinete by koncesná zmluva mohla začať platiť v spomínanom roku 2021.

Odporúčané články

Na Letisku M. R. Štefánika bude počas zimy fungovať rekordných 31 pravidelných liniek Bratislavské letisko už štvrtý mesiac po sebe prepravilo rekordný počet cestujúcich

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Doprava a infraštruktúra

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.