Ministerstvo financií chce pomôcť novým inovatívnym podnikom

Schôdza vlády SR
Minister financií SR Peter Kažimír počas rokovania 66. schôdze vlády SR. Bratislava, 3. júl 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Podmienky pre vznik a fungovanie nových inovatívnych podnikov by sa mohli zjednodušiť.

Ministerstvo financií (MF) SR totiž predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o dlhopisoch, ktorý má podporiť tieto tzv. start – upy a odstrániť bariéry podnikania na kapitálovom trhu pri vydávaní emisií dlhopisov.

Ministerstvo navrhuje vydávanie konvertibilných dlhopisov pre širší okruh emitentov, vrátane spoločností s ručením obmedzeným. Podľa rezortu financií v prípade nových inovatívnych podnikov ide o subjekty s nedostatočným kapitálom na založenie akciovej spoločnosti a táto navrhovaná úprava by im mala pomôcť zvýšiť základný kapitál.

Novela zákona by mala podľa návrhu rezortu financií znížiť administratívnu náročnosť vydávania nových emisií dlhopisov, pričom by sa mali zrušiť niektoré nadbytočné informačné povinnosti. Ministerstvo navrhuje zaviesť inštitút schôdzí majiteľov dlhopisov, ktoré sú na vyspelých kapitálových trhoch zaužívané pri spoločnom presadzovaní práv majiteľov dlhopisov. „Aj napriek skutočnosti, že doterajšia úprava explicitne neupravovala tieto inštitúty, sú už aj v súčasnosti využívané niektorými emitentmi,“ uvádza rezort financií v návrhu novely zákona.

Zrušiť by sa na základe navrhnutých zmien mohol aj zákaz spätného odkupu hypotekárnych záložných listov ich emitentom, čím by sa podľa ministerstva mal podporiť sekundárny trh s týmto druhom dlhopisov. Toto opatrenie by mohlo podľa rezortu financií podnietiť retailových investorov k nákupu týchto cenných papierov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR