Ministerstvo financií údajne menilo zmluvu s Microsoftom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ivan Mikloš
Ivan Mikloš Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií malo v ostatnom návrhu licenčnej zmluvy so spoločnosťou Microsoft, ktorej podpis prenechal kabinet Ivety Radičovej na novú vládu, urobiť podľa Spoločnosti pre otvorené informačné technológie (SOIT) viacero významných zmien.

SOIT tvrdí, že nové znenie zmluvy de facto ruší povinné centrálne obstarávanie licencií, ministerstvo financií by už po novom nemalo vykonávať audity efektívnosti výberu a využívania licencií v jednotlivých rezortoch a vzdalo sa taktiež snahy motivovať štátne organizácie k efektívnosti cez možnosť využívať ušetrené prostriedkov za licencie.

„Ministerstvo financií z materiálu predloženého vláde úplne vypustilo svoje vlastné úlohy a kroky na efektívnejšie využívanie zmluvy s Microsoftom, ktoré počas rozporového konania s verejnosťou 27. januára 2012 prezentovalo ako najdôležitejšie a aj nimi obhajovalo predĺženie zmluvy s Microsoftom,“ uvádza sa v stanovisku SOIT.

Išlo najmä o financovanie nákupu licencií a o vykonávanie kontrol efektívnosti využívania licencií. Rezort financií podľa SOIT v rozporovom konaní zdôrazňoval, že bude jednotlivé štátne inštitúcie odmeňovať za zníženie počtu licencií Microsoftu a to tým, že ušetrené peniaze za licencie im presunie do ich rozpočtu a organizácie ich tak budú môcť použiť napríklad na nákup iného softvéru. Nové znenie zmluvy však už neobsahuje tvrdenie, ktoré by to umožnilo, keďže z neho predmetný text vypadol.

Ministerstvo si svoj krok obhajuje

Ministerstvo financií tento krok obhajuje skrátením viazanosti zmluvy z pôvodných 36 mesiacov na aktuálnych 12 mesiacov. Štátne inštitúcie mali totiž znižovať počet licencií v troch rokoch postupne na čo najnižšiu úroveň. „Jednotlivé inštitúcie budú mať tento rok na prípravu opatrení, ktoré uznajú za vhodné. Už to teda nie je o motivácii počas trvania troch rokov, ale tlaku na čo najrýchlejšie riešenia,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie informatizácie spoločnosti Miloš Molnár.
MICROSOFT
Foto: SITA/AP

Ministerstvo financií podľa SOIT v rozpore s deklarovaným prísľubom nezapracovalo do vládneho materiálu ani možnosť, ktorá by mu dávala kompetencie kontrolovať a sankcionovať štátne inštitúcie, či spravili porovnanie produktov Microsoftu s konkurenčnými produktmi vrátane bezplatného softvéru. „Opäť tak všetko zostáva len pri ’dobrovoľnosti’ a pekných deklaráciách, bez ich skutočného uplatňovania,“ dopĺňa SOIT.

Podľa Molnára si však SOIT nesprávne vykladá kontrolné kompetencie rezortu financií, či už z titulu kontroly nakladania s verejnými zdrojmi alebo z titulu ústredného orgánu štátnej správy pre informatizáciu. „Od kontroly sme neupustili, zmena kompetencií a povinností ministerstva financií je možná len zmenou kompetenčného zákona,“ argumentuje Molnár.

SOIT očakáva pozornosť novej vlády

Rezort financií pri viacerých pripomienkach niektorých ministerstiev a úradov uvádza, že analýza výhodnosti riešenia v porovnaní s inými produktmi je plne v kompetencii príslušného rezortu. SOIT však protiargumentuje tvrdeniami viacerých štátnych organizácií, ktoré uviedli, že túto povinnú analýzu nevykonali, aj keď sa k zmluve s Microsoftom pripojili.

Snem strany Smer v Košiciach
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Niektoré dokonca podľa SOIT tvrdia, že analýzu malo vypracovať ministerstvo financií. „Štátne organizácie si tak priamo protirečia a evidentne sú nedostatočne informované o svojich povinnostiach a postupoch, a to aj zo strany ministerstva financií,“ tvrdí SOIT.

Rezort financií si však stojí za tvrdením, že za analýzu výhodnosti je plne zodpovedné každé ministerstvo, a to aj v prípade centrálneho nákupu ako v tomto prípade.

„V prípade centrálnych nákupov zostáva povinnosť posudzovať na rezortoch, resp. inštitúciách štátnej správy, hoci je využitý centrálny nákup. Toto pravidlo platí a aj bude platiť,“ podotkol Molnár s tým, že ak inštitúcia požaduje zabezpečenie nejakých služieb a tovarov zodpovedá za posúdenie potrebného množstva aj formy, verzie či prevedenia podľa ich potrieb.

Spoločnosť pre otvorené informačné technológie ako organizátor hromadnej pripomienky verejnosti očakáva, že nová vláda sa bude zmluvou s Microsoftom vážne zaoberať a plne zohľadní aj pripomienky verejnosti, ktoré podporilo 1 225 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Microsoft