Ministerstvo hospodárstva plánuje podporiť rozvoj elektromobility, vybuduje nabíjacie stanice

Elektromobil
Nabíjacia stanica pre elektromobil. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR plánuje ďalšie opatrenia pre rozvoj elektromobility, vrátane podpory budovania siete nabíjacích staníc.

„Pripravujeme súbor komplexných opatrení pod názvom Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike. Bude obsahovať približne 15 opatrení, ktoré budú mať charakter priamej či motivačnej podpory. Ide napríklad o finančný mechanizmus na podporu rozvoja nabíjacej infraštruktúry, odlíšiteľné označenie elektrických vozidiel, či využívanie vyhradených jazdných pruhov elektrickými vozidlami,“ informoval rezort hospodárstva.

Novela zákona o energetike

Vláda minulý týždeň na zasadnutí schválila novelu zákona o dotáciách, ktorá upravuje podmienky poskytnutia dotácie na podporu výstavby, prestavby a rekonštrukciu verejnej elektrickej nabíjacej stanice.

V tejto súvislosti už rezort hospodárstva presadil novelu zákona o energetike, ktorá uľahčuje prevádzkovanie nabíjacích staníc. Prevádzkovateľ nabíjacej stanice už nie je považovaný za podnikateľa v energetike, čím mu odpadá množstvo administratívnych povinností.

V podpore elektromobility budú pokračovať

Ministerstvo v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR začalo v novembri 2016 s prvým projektom na podporu elektromobilov. Slováci mohli získať dotáciu na nákup elektromobilu alebo plug-in hybridného auta. Úspešných bolo celkovo 831 žiadateľov o dotáciu na nákup elektromobilov, z ktorých bolo 514 vozidiel s výhradne elektrickým pohonom. Na prijaté žiadosti sa využilo takmer 3,5 milióna eur.

„Ministerstvo hospodárstva aj takýmto spôsobom prispelo k vytvoreniu základu vozidlového parku elektromobilov na Slovensku. V podpore elektromobility budeme pokračovať, ale zameriame sa teraz na rozvoj infraštruktúry,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

V roku 2015 bolo na Slovensku zaregistrovaných 188 nových vozidiel na elektrický a hybridný pohon. V roku 2017 pribudlo 2 178 registrácií nových vozidiel na elektrický pohon, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 400 percent.

Pozitívny trend pokračuje aj v roku 2018, keď za prvých šesť mesiacov pribudlo ďalších 1 427 registrácií automobilov. Celkovo je tak na Slovensku ku koncu júna tohto roka zaregistrovaných už takmer 4 300 elektromobilov a hybridov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRZAP Zväz automobilového priemyslu SR