Ministerstvo húta, asi odtajní prezidentov pohyb

Ivan gasparovic
Prezident SR Ivan Gašparovič počas rozhovoru pre agentúru SITA. Bratislava, 22. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra sa zaoberá požiadavkou prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý v nedeľu vyhlásil, že je za to, aby bola odtajnená informácia o jeho pohybe prvý augustový víkend roku 2009, kedy počas poľovačky prišiel nešťastnou náhodou o život horár Michal Bobák.

„Ministerstvo vnútra zaregistrovalo prezidentovu požiadavku v médiách. Hľadáme zákonné možnosti, čo s tým môžeme urobiť,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Lucia Garajová.

Prezident v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 pripomenul, že jeho pohyb je 24 hodín monitorovaný a informácie sú utajené.

Pokiaľ ide o tento deň, keď sú určité pochybnosti, ja dvihnem obidve ruky za to, aby informácia o mojom pohybe v tento deň bola zverejnená,“ povedal Gašparovič v STV.

Pohyb ochranky je tajný

Tajne
Foto: executivegov.com

Nemalo sa podľa neho stať, že jeho kancelária dala nesprávnu informáciu o jeho pohybe. Pripomenul ale, že boli v domnienke, že je na dovolenke. Ako dodal, prišiel v piatok v noci a v sobotu a nedeľu sa z Bratislavy a Limbachu nepohol.

Rezort vnútra minulý týždeň uviedol, že nemôže informovať o tom, kde bola počas nešťastnej poľovačky v auguste 2009 prezidentova ochranka, a teda ani samotný prezident.

Keďže dôvody utajovania požadovaných skutočností nepominuli a stále trvajú, nie je možné požadované informácie o pohybe policajtov úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR odtajniť a poskytnúť verejnosti, teda ani žiadateľovi,“ odkázala vtedy Garajová.

Podľa predpisov ministerstva vnútra sú utajované príslušným stupňom utajenia plánovanie, riadenie, organizácia, analytická činnosť, kontrola a dokumentovanie služobných činností na úseku ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií pri zaisťovaní ochrany určených osôb.

Prezidentovo alibi hovorca poplietol

Gašparovič, ivan, prezident
Foto: SITA/Diana Černáková

Na druhej strane, zo zákona o ochrane utajovaných skutočností vyplýva, že ak pominula potreba ochrany informácie alebo veci obsahujúcej utajované skutočnosti v určenom stupni utajenia, pôvodca utajovanej skutočnosti rozhodne o zmene stupňa utajenia alebo zrušení utajenia. Podobne možno postupovať pri uplynutí lehoty utajenia, respektíve v prípade, ak má osoba vypovedať v konaní pred štátnym orgánom.

Meno prezidenta Ivana Gašparoviča sa objavilo v blogu Juraja Poláčka s názvom Vrahovia medzi nami, kde píše okrem iného aj o poľovačke z prvého augustového víkendu roku 2009 v areáli Lešť na strednom Slovensku, kde prišiel o život pri nešťastnej náhode horár Michal Bobák. Prezident Gašparovič podal 8. januára trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohováranie. Dôvodom bol spomínaný blog uverejnený 5. januára na stránke www.blogovisko.sk. Prezident blog chápe ako ohováranie, že poľovníka zastrelil on.

Prezident na svoju obranu cez svojho hovorcu odkázal, že počas spomínanej poľovačky bol na dovolenke v Chorvátsku, to však médiá spochybnili. Druhé alibi spočívalo v tom, že deň pred incidentom bol na futbalovom zápase. Podľa denníka SME sa však deň pred nešťastím futbal v Bratislave nehral. Neskôr prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že sa pomýlil s tým, že prezident bol na futbale až 2. augusta, teda v deň lesníkovej smrti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek Trubač