Ministerstvo kultúry chce pomôcť médiám, zriadilo pracovnú skupinu

Noviny, tlač
Noviny by mali slúžiť predovšetkým na bezplatnú informovanosť verejnosti. Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo kultúry zriadilo pracovnú skupinu, ktorá má pomôcť médiám prekonať krízu spôsobenú koronavírusom. Podľa hovorcu ministerstva Matúša Bystrianskeho pracovná skupina naplno funguje, hľadá riešenia a navrhuje opatrenia na zmiernenie ekonomických následkov vírusu na oblasť kultúry.

Enormný prepad reklamy a predaja

Členmi tejto skupiny budú aj zástupcovia médií. Ako už pre agentúru SITA uviedla výkonná riaditeľka Asociácie tlačených a digitálnych médií (ATDM) Eva Pauliaková, tlačené a digitálne médiá zaznamenali 40 percentný pokles predaja a enormný prepad reklamy.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ministerstvo intenzívne komunikuje s predstaviteľmi médií na Slovensku. V spolupráci aktuálne mapujeme intenzitu negatívnych dopadov koronavírusu na jednotlivé médiá,” uviedol pre SITA Bystriansky s tým, že o navrhovaných opatreniach bude ministerstvo verejnosť priebežne informovať.

Zníženie dane na 10 percent

Podľa Pauliakovej by mohlo médiám pomôcť zníženie DPH na časopisy a e-predplatné z aktuálnych 20 percent minimálne na úroveň denníkov a kníh, teda 10 percent. ATDM zároveň žiada ministerstvo kultúry o vyňatie novín a časopisov z platieb do recyklačného fondu.

Médiám by podľa Pauliakovej rovnako pomohlo vytvorenie fondu na podporu žurnalistiky, ktorý by zabezpečil udržanie pracovných miest novinárov. ATDM je podľa nej otvorená dialógu a hľadaniu spoločných riešení v aktuálnej situácii tak, aby médiá mohli naďalej plniť svoju úlohu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva PauliakováMatúš Bystriansky
Firmy a inštitúcie Asociácia tlačených a digitálnych médiíMK Ministerstvo kultúry SR