Ministerstvo nakúpi meteorológom autá, pomôcť majú v teréne

Shmu
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - 8. apríl 2011, Bratislava. Pohľad na budovu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia použije nevyčerpané pridelené peniaze z roku 2011 od ministerstva financií na nákup osobných automobilov pre Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Návrh na zmenu účelu použitia nevyčerpaných kapitálových výdavkov pridelených v roku 2011 kapitole Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky v stredu vláda na svojom rokovaní odobrila.

Ministerstvo financií pridelilo 12. septembra 2011 envirorezortu 220-tisíc eur pre SHMÚ na obstaranie náhradného zdroja elektrickej energie.

SHMÚ kúpil náhradný zdroj elektrickej energie za 171 360 eur, pričom zvyšných 48 640 eur chce rezort životného prostredia presunúť na podpoložku Nákup osobných automobilov.

Cieľom návrhu MŽP je obnoviť zastaraný vozový park na zabezpečovanie hlavných činností SHMÚ. Súčasný stav vozového parku spôsobuje podľa rezortu závažné problémy až nefunkčnosť hydrologického a meteorologického monitoringu. Z celkového počtu 44 áut je totiž 29 starších ako päť rokov, navyše s vysokým počtom najazdených kilometrov (nad 140-tisíc km).

Slovenský hydrometeorologický ústav zabezpečuje výstavbu, prestavbu a rušenie objektov monitorovacej siete, na ktoré je potrebné úžitkové motorové vozidlo s dostatočne veľkým úložným priestorom. Ide o auto, ktoré možno použiť na jazdu v teréne za každých poveternostných podmienok.

Pôvodné auto bolo v roku 2010, nie vinou SHMÚ, poškodené pri dopravnej nehode, následne ho vyradili z užívania pre jeho vysoký vek 13 rokov a nerentabilnosť opravy. Od roku 2011 nie je SHMÚ schopný manipulovať s objektmi monitorovacej siete podľa potrieb.

Envirorezort považuje obnovenie zastaraného vozového parku za ekonomicky výhodnejší spôsob ako vykonávať finančne náročné opravy. „Bez zakúpenia vozidla nemá Slovenský hydrometeorologický ústav možnosť zabezpečiť korektné výstupy národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia a požadovaný korektný reporting do medzinárodných inštitúcií,“ píše ministerstvo životného prostredia na portáli právnych predpisov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom