Ministerstvo neodporúča cestovať do Turecka kvôli islamistom

Polícia obkľúčila Thaksim, proti demonštrantom použili vodné delá
Demonštranti sa snažia prejsť cez ulicu medzi Thaksimom a Gezi parkom. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Pre protesty Kurdov vo viacerých tureckých mestách a tiež vojnu v Sýrii v blízkosti hraníc s Tureckom sa ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo vydať odporúčanie druhého stupňa, podľa ktorého by Slováci radšej nemali cestovať do niektorých miest krajiny polmesiaca. Rezort diplomacie odporúča vyhnúť sa mestám Adana, Hatay, Gazi Antep, Urfa, Mardin, Sirnak, Hakkari.

Treba tiež zvážiť nevyhnutnosť zdržiavať sa v 40 km pohraničnom pásme na turecko-sýrskej a turecko-irackej hranici. Ministerstvo však zdôrazňuje, že cestovné obmedzenie sa netýka známych letných dovolenkových destinácií. „Rezort diplomacie odporúča občanom SR, aby počas svojho pobytu na celom území Turecka dodržiavali opatrnosť, vyhýbali sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb a striktne rešpektovali pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Blízko turecko-sýrskej hranice sa už niekoľko týždňov bojuje o kurdské mesto Kobani, ktoré sa pokúšajú ovládnuť radikáli z Islamského štátu. Proti džihádistom letecky útočia Američania a ch spojenci. Kurdi v Turecku protestovali proti vláde v Ankare, že pre záchranu mesta nič nerobí. Dobytie Kobani džihádistami by im dalo prakticky plnú kontrolu nad sýrsko-tureckým pohraničím. Nepokoje Kurdov v Turecku si vyžiadali desiatky obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štátMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR