Ministerstvo obrany obstará 25 kusov delostreleckej techniky Zuzana 2 za desiatky miliónov eur

Zuzana
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.
  • aktualizované 23. mája, 13:37

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR obstará 25 kusov delostreleckej techniky Zuzana 2. Nové húfnice pre armádu dnes odobrila vláda SR, pričom odhadované náklady na nové delostrelecké vozidlá sa majú vyšplhať na 175 miliónov eur vrátane infraštruktúry, výcviku či tréningového centra.

Podľa rezortu obrany je výroba delostreleckých systémov ideálnym riešením súčasného stavu Ozbrojených síl SR a v súlade s plnením Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030.

Systémy dodá Konštrukta Defence

O výrobu a dodávku zbraňových systémov sa má podľa schváleného dokumentu postarať Konštrukta Defence, a.s., ktorej vlastníkom je Slovenská republika. Podľa stanoviska ministerstva obrany má používanie novej techniky slovenskými vojakmi prispieť k možnému zvýšeniu exportu zbraňových systémov do zahraničia.

Ak chce Slovenská republika exportovať viac do zahraničia, jednou z najzákladnejších požiadaviek je, aby systémy využívala domovská armáda, odpovedal šéf rezortu obrany Peter Gajdoš (SNS) na otázku, prečo bude obstaraný práve delostrelecký systém Zuzana 2. Tiež doplnil, že aj v prípade vojnového konfliktu je dôležité mať k dispozícii domácu krízovú výrobu.

„V rámci krízovej situácie, ako je napríklad vojna, i keď verím, že až k tomu nepríde, je potrebné aby sme mali svoju domácu krízovú výrobu. To je to najideálnejšie, aby sa mohli doplňovať straty. Ďalším dôležitým aspektom je fakt, že ak chceme predávať tento produkt aj do zahraničia, musíme ho využívať predovšetkým našimi vojakmi,“ povedal minister Gajdoš po rokovaní vlády. Na záver ešte doplnil, že modernizačné projekty vyplývajú z operačných požiadaviek Ozbrojených síl SR a Severoatlantickej aliancie (NATO).

„V súlade s Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2016-2020 je zabezpečenie podpory domáceho obranného priemyslu jednou z dôležitých úloh. Realizácia uvedeného projektu výrazne posilní spôsobilosti OS SR v súlade s prijatými strategickými dokumentami,“ konštatuje materiál, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.

„Realizáciou projektu 155 mm Zuzana 2 sa zabezpečí dosiahnutie operačných spôsobilostí ozbrojených síl a naplnenie požiadaviek a úloh Cieľov spôsobilostí 2017 s dôrazom na ťažkú mechanizovanú brigádu,“ uvádza sa v schválenom návrhu z dielne rezortu obrany. Nový zbraňový systém je podľa ministerstva obrany porovnateľný s modernými delostreleckými systémami používanými spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO).

Miliardy na celkovú modernizáciu armády

Nová technológia Zuzana 2 je v porovnaní so svojou predchodkyňou rovnako postavená na podvozku Tatra 8×8. Oproti staršiemu modelu však dokáže dostreliť do väčšej vzdialenosti, ktorá dosahuje viac ako 41 kilometrov.

Vynovený systém tiež dostal do výbavy plynulé riadenie pohybu delostreleckej hlavne, autonómny hnací agregát zabudovaný vo veži, hydraulický pohon podvozku, rýchlejšiu prípravu na samotnú streľbu či väčšiu ochranu posádky.

Obstarávanie je rozplánované na roky 2018 až 2022, počas ktorých by mal pribudnúť delostrelcom výcvikový trenažér či tréningové stredisko. Náklady na samotné vozidlá predstavujú z celkovej sumy 175 miliónov eur približne 151 miliónov. Zvyšné prostriedky majú byť využité na výcvik posádok, nákup náhradných dielov a munície. Cena jedného vozidla je približne šesť miliónov eur.

Na celkovú modernizáciu Ozbrojených síl SR majú byť vynaložené miliardy eur. Okrem obrnených transportérov typu 8×8 a 4×4 za 1,2 miliardy eur by mali postupne vojakom pribudnúť aj viacúčelové vrtuľníky či nové nadzvukové stíhačky. Aj obstaranie nových radarových systémov je už v súčasnosti vyhodnocované v rámci vnútrorezortného pripomienkového konania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republikyVláda SR