Ministerstvo obrany plánuje pre obvinenia z pravicového extrémizmu reštrukturalizáciu elitných síl

Annegret Kramp-Karrenbauer
Nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Foto: Photo by Tobias Schwarz/Pool via AP

Nemecké ministerstvo obrany plánuje reštrukturalizáciu špeciálnych jednotiek po viacerých obvineniach súvisiacich s krajne pravicovým extrémizmom.

Ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauer na stredu zvolala tlačovú konferenciu, kde chce prezradiť viac o „štrukturálnej analýze“ Kommando Spezialkräfte (KSK).

Rozpustenie zložky

Jej kancelária zatiaľ neposkytla bližšie detaily. Noviny Die Welt v utorok uviedli, že politička chce oznámiť štrukturálne reformy elitných síl, vrátane rozpustenia jednej zo štyroch bojových zložiek, ktorá je stredobodom obvinení z extrémizmu. Podľa zatiaľ nepotvrdených správ sa zmeny dotknú približne 70 vojakov.

KSK sa zameriava na protiteroristické akcie či záchranu rukojemníkov z nepriateľských oblastí. Jej členovia pôsobili v Afganistane a na Balkáne. Jej operácie sú tajné.

Vyšetrovanie skupiny

Skupinu začali vyšetrovať po tom, ako sa v roku 2017 objavili správy, že členovia na párty hajlovali, počúvali hudbu spájanú s pravicovým extrémizmom a zúčastnili sa na hre, počas ktorej hádzali hlavu ošípanej. Armáda v januári informovala, že na základe jej vyšetrovania je 20 vojakov podozrivých z krajne pravicového extrémizmu.

Veliteľ KSK Markus Kreitmayr v máji vyhlásil, že nebude tolerovať extrémizmus a navrhol zmenu predpisov, ktoré by umožnili jednoduchšie prepustenie vojakov, ak by ich pokračujúca prítomnosť „vážne ohrozila armádny poriadok alebo reputáciu Bundeswehru”.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Annegret Krampová-Karrenbauerová