Ministerstvo obrany skúša osem menších transportérov 4×4, testy by mali ukončiť koncom septembra

Transporter, vojsko
Foto: ilustračné, SITA/MO SR

BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Testovanie transportérov typu 4×4 by mohlo byť ukončené do konca septembra tohto roka. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

Rezort obrany testuje až osem menších transportérov, podľa dostupných informácií sú to vozidlá Cobra 2, Ejder Yalcin, Patriot a Eagle ako aj štyri vozidlá, ktoré boli počas výstavy vojenskej techniky IDEB 2018 predstavené ako novinky, alebo zmodernizované verzie – Gerlach, Perun, Aligator Master 2 a Sherpa Light APC. Z nich by malo následne ministerstvo vybrať najvhodnejšiu možnosť tak, aby čo najviac zodpovedala operačným požiadavkám Ozbrojených síl SR.

Rozšírený zoznam skúšaných transportérov

Projekt menších transportérov zatiaľ nečelí takej ostrej kritike odborníkov či politickej opozície, ako je to pri 8×8.

Testovanie pokračuje. Ukončenie sa predpokladá do konca septembra tohto roka,“ uviedla pre agentúru SITA ešte koncom augusta hovorkyňa ministerstva Danka Capáková. Ministerstvo obrany SR pri spustení testov predstavilo všetky vozidlá oficiálne, zoznam skúšaných transportérov bol následne rozšírený potom, ako boli predstavené novinky na IDEB 2018. Na otázku, prečo pribudli v testoch aj nové vozidlá, ktoré predtým rezort nezvažoval, minister ešte v júni tohto roka odpovedal, že v čase, keď vypracúvali projekt, tieto vozidlá neboli k dispozícii.

Nevylučujú vývoj nového vozidla

Nové vozidlá boli predstavené až na veľtrhu IDEB 2018, preto sme sa rozhodli ich otestovať,“ priblížil šéf rezortu obrany Peter Gajdoš (SNS). Rezort chce ísť aj pri menších vozidlách cestou čo možno najväčšieho zapojenia domáceho zbrojného priemyslu, kompetentní navyše nevylúčili ani možnosť rovnakého postupu ako pri 8×8, teda výskumu a vývoja úplne nového vozidla.

Rezort obrany podľa pôvodného dokumentu plánuje obstarať do 404 vozidiel typu 4×4 za odhadovanú sumu 783 miliónov eur. Vo výdavkoch je započítaný výcvik vojakov, logistická podpora či munícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR