Ministerstvo podľa diabetológov experimentuje s diabetikmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ministerstvo zdravotnictva
Nespokojný občan v piatok v popoludňajších hodinách vyjadroval svoju nespokojnosť pred budovou ministerstva zdravotníctva pomocou megafónu. Bratislava, 2. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Liečba diabetikov všeobecnými lekármi je podľa diabetológov neodborným experimentom úradníkov.

Namietajú, že návrh Inštitútu zdravotnej politiky, aby pacienti s diabetes mellitus druhého typu prešli do kompletnej starostlivosti všeobecných lekárov, bol pripravený bez odbornej diskusie, bez toho, aby sa k tomu vyjadrili lekári i samotní pacienti.

Mnohé vyšetrenia by sa duplikovali

Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS) upozorňuje, že takéto opatrenie by prinieslo zhoršenie starostlivosti o pacientov. Podľa predsedu SDS Emila Martinku sa vytvorí chaos v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a zvýšia sa náklady zdravotných poisťovní, nakoľko by sa duplikovali mnohé vyšetrenia.

Celkovo by sa zmena starostlivosti dotkla približne 200 tis. pacientov, udáva diabetologická spoločnosť. Martinka podotýka, že cukrovka nie je jednoduché ochorenie a je príčinou slepoty, či amputácii končatín.

O zmene sa hlavná odborníčka dozvedela z médií

„Zo štúdií vieme, že pre prognózu pacienta je rozhodujúca starostlivosť v prvých desiatich až pätnástich rokoch,“ uviedol Martinka s tým, že liečba si vyžaduje edukovaného špecialistu. Poukazuje aj na to, že všeobecní lekári nemôžu v súčasnosti predpisovať takmer žiadne lieky na liečbu diabetes mellitus, okrem niekoľkých základných liekov.

Martinka konštatuje, že prvé stretnutie na pôde ministerstva zdravotníctva (MZ) k tejto téme mali až začiatkom týždňa po tom, čo avizovali tlačovú konferenciu. O zmene nebola vopred informovaná ani Hlavná odborníčka MZ pre diabetológiu Zuzana Némethyová, ktorá ako tvrdí, sa o tom dozvedela až z médií.

Za pacientov sa rozhoduje o nich bez nich

Vysvetľuje, že úloha všeobecného lekára má byť najmä vo včasnej diagnostike diabetika a aktívnom skríningu. „Ja si myslím, že je to aktivita ministerstva zdravotníctva a zdravotných poisťovní, ktoré chcú znížiť náklady na špecializovanú starostlivosť a chcú posunúť náklady do všeobecnej starostlivosti, pretože tam majú určité nedostatky z hľadiska toho, že mladí lekári nechcú ísť veľmi do tejto sféry, tak sa snažia ako keby to zatraktívniť,“ uviedla Némethyová.

Prezident Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka za pacientov hovorí, že sa rozhoduje o nich bez nich. Po tom, čo napísali niekoľko listov na ministerstvo sa rozhodli spísať hromadnú pripomienku, kde vyjadrujú nesúhlas s postupom ministerstva. „Hromadnou pripomienkou sa chceme brániť,“ skonštatoval Borovka.

Martinka dúfa, že sa otvorí diskusia na pôde MZ a že dosahy, ktoré by toto opatrenie mohlo mať na diabetikov, sa zastavia. „Ešte stále si myslíme, že je čas, aby sme o tomto diskutovali a presvedčili ministerstvo, aby sa zaoberalo našimi odbornými pripomienkami a pozastavilo tento vývoj,“ dodal prezident SDS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR