Ministerstvo s pivovarom Stein otáľa, vyjadrí sa až v apríli

Chátrajúca budova pivovaru Stein
Pohľad na chátrajúcu budovu pivovaru Stein. Bratislava, 23. júl 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo kultúry stále rozhoduje o tom, ktoré časti z bývalého pivovaru Stein v Bratislave sa vyhlásia za národné kultúrne pamiatky.

„Z dôvodu rozsiahlosti spisového materiálu a námietok účastníka konania minister kultúry Marek Maďarič rozhodol o predĺžení lehoty na vydanie rozhodnutia vo veci odvolania proti vyhláseniu národnej kultúrnej pamiatky bývalého Pivovaru Stein,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. Bednár dodal, že rozhodnutie vydajú v apríli.

Vlastník podal odvolanie

Odvolanie voči rozhodnutiu Pamiatkového úradu (PÚ) SR z novembra 2013 o vyhlásení štyroch najhodnotnejších objektov bývalého pivovaru Stein za národné kultúrne pamiatky podal nový vlastník bývalého pivovaru v bratislavskom Starom Meste, spoločnosť DreamField Property. Ministerstvo začalo na základe tohto odvolania v januári správne konanie. Svoje stanovisko k odvolaniu doručil MK SR, ako odvolaciemu orgánu aj pamiatkový úrad.

Pamiatkový úrad SR posudzoval objekty bývalého pivovaru Stein v Bratislave dvakrát, po prvý raz v roku 2010 navrhol chrániť tri objekty a následne v roku 2013 štyri. Ako pre agentúru SITA povedal Peter Škulavík vedúci z odboru štátneho informačného systému PÚ SR, napriek tomu, že pivovar sa nachádza v bratislavskej centrálnej pamiatkovej zóne, ohraničený ulicami Bernolákova, Legionárska a Blumentálska, komplexne chrániť sa dajú iba objekty vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.

PÚ SR preto začal od roku 2007 pracovať na vytvorení účinnej pamiatkovej ochrany vybraných objektov pivovaru. V roku 2010 vyhlásil za národné kultúrne pamiatky tri objekty – budovu kvasiarne s kopulou, budovu varne so silom a v rámci vnútorného areálu pivovaru aj ležiacke pivnice. Rozhodnutie o vyhlásení týchto objektov za národnú kultúrnu pamiatku MK SR zrušilo na základe námietky účastníka konania, ktorým bola v tom čase aj Všeobecná úverová banka, ako veriteľ vlastníka. Pivovar totiž išiel do dražby.

Obrazom: Pivovar Stein sa zmení na byty a kancelárie

Pamiatkou až po konkurze

MK SR rozhodlo, že PÚ SR môže v procese vyhlásenia objektov pivovaru za národnú kultúrnu pamiatku pokračovať až po ukončení konkurzu, ktorý prinesie pivovaru nového vlastníka, pripomenul Škulavík. Areál bratislavského pivovaru Stein získala v júli 2013 v aukcii spoločnosť DreamField Property, s.r.o. Za areál s rozlohu vyše 1,5 hektára zaplatila 8,5 milióna eur.

Následne PÚ SR začal s novým majiteľom nové správne konanie. Na základe obhliadky, prehodnotenia stavu areálu a tiež po posúdení nových skutočností pamiatkový úrad rozšíril rozhodnutie o vyhlásení za národné kultúrne pamiatky o nadzemnú časť ležiackych pivníc – teda strojovňu s vodnou vežou. Rozhodnutie o vyhlásení štyroch objektov pivovaru Stein za národnú kultúrne pamiatku vydal v novembri 2013.

Na mieste bývalého pivovaru Stein má vyrásť projekt New Stein. V pláne sú byty, administratívne priestory i obchody.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Občianske združenie zasiahlo

Na výnimočné hodnoty bývalého pivovaru Stein v Bratislave a nutnosť ich zachovania minimálne v rozsahu rozhodnutia Pamiatkového úradu SR upozorňuje občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok. „Obávame sa, že ministerstvo nepotvrdí rozhodnutie svojho vlastného odborného úradu (PÚ SR) a objektovú skladbu zúži,“ uviedli v tlačovej správe z februára tohto roka členovia Klubu ochrany technických pamiatok.

Sú presvedčení, že zachovanie len jediného objektu z významného a hodnotného areálu pivovaru Stein „by bolo nezodpovedné a v rozpore s ochranou a zachovávaním kultúrneho dedičstva krajiny“. Vyzvali MK SR, aby sa postavilo na stranu záchrany kultúrneho dedičstva a nie na stranu jeho likvidácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Maďarič