Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sudca
Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo spravodlivosti chce zriadiť nový inštitút, ktorý by mal riešiť absenciu sudcov

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Návrh zákona o takzvaných hosťujúcich sudoch je dokončený. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložilo v piatok ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania.

Zriadenie nového inštitútu

Hlavným cieľom návrhu zákona je efektívne nahradiť sudcov, ktorí dočasne z rôznych príčin nemôžu vykonávať svoju prácu. Rezort podľa predloženého materiálu plánuje zaviesť zákon do praxe s účinnosťou od 1. júla tohto roka.

Potreba zriadenia nového inštitútu vyplynula predovšetkým z hĺbkového auditu slovenského súdnictva, ktorý zadala ešte za svojho pôsobenia v kresle ministerky Lucia Žitňanská (nezaradená). Obdobné inštitúty fungujú aj v zahraničí, kde sa takýmto spôsobom riešia dlhodobé práceneschopnosti sudcov, materské dovolenky či iné dôvody.

Riešenie dočasnej absencie sudcu

„Návrh zákona bol vypracovaný v rámci pracovnej skupiny zriadenej na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky v nadväznosti na odporúčania zo Správy k stavu justície na Slovensku vypracovanej Európskou komisiou pre efektívnu justíciu (CEPEJ),“ uvádza sprievodný materiál dôvody návrhu zákona.

„Účelom návrhu zákona je zavedenie inštitútu hosťujúceho sudcu, a to s cieľom vytvoriť predpoklady pre riešenie situácií, ktoré dočasne negatívne ovplyvňujú fungovanie súdov tým, že znamenajú dočasnú absenciu zákonného sudcu (napríklad materská alebo rodičovská dovolenka, prerušenie výkonu funkcie sudcu, stáž sudcu a podobne),“ dopĺňa stanovisko ministerstva.

Problémom nie je málo sudcov

Sudcovské stavy volajú dlhodobo po navýšení ich stáleho počtu z dôvodu nedostatočného personálneho obsadenia. Audit justície, ktorý vykonala medzinárodná organizácia CEPEJ (The European Commission for Efficiency of Justice – Európska komisia pre efektívnu justíciu) však tento nedostatok priamo nepotvrdil.

Správa uviedla, že hlavným problém slovenského súdnictva nie je v nedostatočnom personálnom obsadení, ale v iných faktoroch. V budúcnosti má rezort vypracovať aj súdnu mapu, ktorá by zmenila organizáciu a tiež špecializáciu jednotlivých pracovísk.

K téme

Slovensko musí urýchlene prijať novelu zákona o lesoch, zdôrazňuje Fond na ochranu prírody Prezidentka Čaputová na druhýkrát podpísala novelu zákona o sudcoch a prísediacich

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X