Ministerstvo spravodlivosti uzavrelo zmluvu, bude poskytovať právne služby v prípade smrti Jozefa Chovanca

Ministerstvo spravodlivosti
Budova Najvyššieho súdu SR, v ktorej sídli aj Ministerstvo spravodlivosti SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ministerstvo spravodlivosti 27. januára uzavrelo zmluvu s advokátskou kanceláriou NV Cottyn, ktorá zastupuje rodinu Jozefa Chovanca. Účelom zmluvy je zabezpečiť účasť a zastupovanie Slovenska v konaní vedenom vo veci vyšetrovania smrti Chovanca v Belgicku. Rezort spravodlivosti tak spravil na základe rozhodnutia vlády.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za ľudí) s kanceláriou podpísala zmluvu o poskytovaní právnych služieb za 50-tisíc eur s DPH. Agentúru SITA o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

Zapojiť chcú aj expertov zo Slovenska

„Momentálne prebieha komunikácia medzi ministerstvo spravodlivosti a NV Cottyn o zabezpečení potrebných právnych úkonov v tejto veci. Okrem toho z informácií advokátskej kancelárie vyplýva, že návrh na začatie trestného konania voči osobám, ktorých konanie viedlo k smrti Jozefa Chovanca, NV Cottyn navrhuje iniciovať v prípade, ak ho nebude iniciovať prokurátor, respektíve vyšetrovací sudca, po rekonštrukcii na letisku, a po tom, ako budú k dispozícii správy nezávislých expertov,“ uviedol Bubla s tým, že trestnoprávna zodpovednosť by zjavne nemala byť premlčaná. V prípade budú zapojení aj experti zo Slovenska.

Ako ministerstvo doplnilo, 9. a 11. februára naplánovali rekonštrukciu prípadu, avšak pre situáciu s pandémiou ochorenia COVID-19 ju odložili na neurčito. O novom dátume rozhodne belgický súd.

Zatknutý a usmrtený na letisku

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol vlani v auguste informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Jozefom Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR