Ministerstvo stále nepredstavilo transformačný zákon

Preukaz poistenca poistovna
Foto: SITA

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) stále nepredstavilo návrh transformačného zákona, ktorý má ošetriť prechod od viacerých zdravotných poisťovní k jednej.

Legislatíva mala pritom podľa predbežného harmonogramu zavádzania jednej zdravotnej poisťovne platiť už od mája tohto roka.

„Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti má transformačný zákon pripravený, avšak ešte stále pracujeme na drobných detailoch, ktoré dolaďujeme v tejto legislatíve. Tak ako pani ministerka už viackrát hovorila, ten zákon naozaj chceme mať pripravený dobre, tak aby bol v súlade nielen s našou legislatívou a v súlade s našou ústavou, ale aj v súlade s európskou legislatívou,“ uviedla Martina Lidinská z komunikačného odboru MZ SR.

Transformačný zákon už bol v rámci MZ predmetom vnútrorezortného pripomienkového konania a 8. júla ho schválila aj gremiálna porada ministerky zdravotníctva.

Ako konštatuje rezort v správe o plnení harmonogramu zavádzania jednej poisťovne, návrh transformačného zákona bude úpravou najprimeranejšieho postupu na ochranu práv a slobôd neštátnych poisťovní, ich akcionárov a ďalších dotknutých subjektov pri zachovaní hospodárnosti, rýchlosti a efektívnosti transformačných opatrení. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská pred časom vyhlásila, že zákon pripravia tak, aby ustál aj prípadnú arbitráž.

Transformačný zákon má okrem iného upraviť postup pri dobrovoľnom odkúpení akcií a predpokladá aj úpravu vyvlastnenia. Legislatíva by mala určiť i spôsob stanovenia ceny súkromných zdravotných poisťovní. Po tom čo zákon začne platiť, nastúpia služby poradcu.

Jeho výber sa má začať po skončení ex ante kontroly zo strany Úradu pre verejné obstarávanie. Tender na ekonomické a právne poradenstvo vypracoval rezort ešte v máji minulého roka. Odhaduje, že zaň zaplatí 3,4 mil. eur. Verejné obstarávanie bude zabezpečovať Spoločnosť pre unitarizáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR