Ministerstvo ukončí repatriáciu, Slováci sa často hlásili len formálne a zahraničie opustiť nechceli

Repatriačné lety
Stevard kontroluje priestory lietadla po repatriačnom prílete Slovákov z Írska a Fínska dvoma špeciálmi na letisko M. R. Štefánika v Bratislave v spolupráci Ministerstvom zahraničných vecí SR. Bratislava, 31. marec 2020. Foto: SITA/Tomáš Bokor/MZVEZ SR
  • aktualizované 31. marca, 15:29

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) prijíma žiadosti na repatriáciu do polnoci 2. apríla. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Dôvodom na ukončenie repatriácie je okrem iného aj to, že sa do nej Slováci často hlásili len formálne a zahraničie nakoniec opustiť nechceli.

Platí tretí stupeň zo štyroch

Ministerstvo tiež upozorňuje, že stále platí pre všetky krajiny sveta tretí stupeň výstrahy zo štyroch, a teda odporúčanie necestovať.

Viac o téme: Koronavírus

Na ukončenie repatriácie je podľa ministerstva viacero dôvodov. Podľa rezortu existujú aj prípady, keď sa repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali.

„Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy,“ uviedlo MZV.

Zhoršená epidemiologická situácia vo svete

Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k Slovensku lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali podľa ministerstva využiť túto možnosť.

Rezort tiež upozorňuje na zhoršenú epidemiologickou situáciou v Európe a vo svete vyvolanú pandémiou koronavírusu a neustále sa meniacu situáciu na hraničných priechodoch. Tá je spojená aj s obmedzením leteckej a autobusovej prepravy aj možným postupným uzatváraním štátnych hraníc.

„Vyzývame občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020,“ dodáva ministerstvo.

Poletia ešte do Indie

Štátny tajomník ministerstva Martin Klus (SaS) na tlačovej konferencii informoval, že na Slovensko sa zatiaľ vrátilo 3 349 Slovákov v rámci repatriácie zo zahraničia. O repatriáciu zatiaľ požiadalo 6 037 Slovákov.

„Som rád, že sme za pomyselnou polovicou a zo zahraničia sa podarilo evakuovať už 3 349 občanov alebo ľudí s trvalým pobytom v Slovenskej republike,“ povedal Klus s tým, že priamu asistenciu rezortu diplomacie potrebovalo 1 070 repatriantov.

 „Od včerajšej výzvy, kedy sme vyhlásili zastavenie repatriácie, sme zaznamenali nárast o 500 ľudí a očakávame, že ten počet bude rásť,“ informoval štátny tajomník.

Dôvod na ukončenie registrácie na repatriáciu spočíva podľa neho aj v tom, že rezort diplomacie už takmer mesiac upozorňuje Slovákov, aby necestovali do zahraničia. „Už sme niekoľkokrát vyzvali občanov, aby zvážili svoje cesty do zahraničia a podľa možností necestovali. Bohužiaľ, niektorí toto ignorovali, napriek tomu vycestovali a dnes žiadajú o repatriáciu,“ zdôraznil.

Štátny tajomník tiež uviedol, že vládna letka plánuje ešte minimálne jeden medzikontinentálny let. „Krajinou, kde nie je možné dostať sa inak ako vládnou letkou, je India, kde budeme posielať naše lietadlo a robíme to v súčinnosti s Českou republikou a pravdepodobne si to podelíme tak, že Česi pôjdu do Indonézie a my do Indie. Ale ešte stále o tom rokujeme,“ vysvetlil a poďakoval sa Česku, ktoré už pomohlo pri repatriácii s viac ako 200 slovenskými občanmi.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR